Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua,
Prin avocat, am facut cererea pt divort, in luna septembrie 2010.Pana la aceasta data nu am primit nicio citatie si nu cunosc termenul pentru prima infatisare.Mentionez ca am mamndat avocatul sa ma reprezinte,deoarece domiciliul meu actual este in strainatate.Este posibil ca in acest interval (sept-nov) sa nu se fi fixat termenul pentru prima infatisare?Daca da,care este termenul maxim ?Daca am mandatat avocatul sa ma reprezinte(in calitate de reclamant) este necesara si prezenta mea?
Va multumesc
Multumesc ,

Sper sa nu deranjez...mai am o intrebare ... si eu si sotia avem domiciliul in strainatate ,unde se va efectua ancheta sociala? Care estetermenul in care seva incheia divortul|?
Ancheta se va efectua la adresa fiecaruia dintre soti.
La cea de-a doua intrebare e greu de raspuns avand in vedere ca solicitati divortul in tara iar ancheta sociala se va efectua acolo cat despre procedura cu strainatatea ....dureaza.
Sunt mai multe de discutat, dar cum spuneam sfatuiti-va cu avocatul dvs., iata cate posibilitati sunt, mail, mess, tel. etc., chiar daca sunteti acolo.
Succes!
MARTA SIMONA PETRE, Avocat