Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... card salariu
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

card salariu

am un credit pentru achizitionarea unei masini la BRD, creditul inregistreaza restante;
de curand m-am angajat si angajatorul imi cere sa fac un cont pentru cardul de salariu la aceeasi banca BRD ;banca refuza sa imi faca acest cont si imi solicita ca depunerea de salariu sa fie facuta in contul de credit pentru achizitionarea masinii-asta insemnand ca de acum in colo tot salariul meu o fie oprit de catre banca
intrebarea mea : este legal asa ceva?
mentionez ca restantele nu sunt atat de mari incat banca sa poata demara executarea silita a creditului
zuza1980, utilizator
Buna ziua !
1. angajatorul nu va poate obliga sa faceti acel card (indiferent de societate) ;
2. retinerile salariale nu pot depasi cumulat , potrivit prevederilor legale , 1/2 din castigul salarial net lunar ;
3. nu exista o limita minima/maxima ca temei al inceperii procedurilor de executare silita , neplata putand determina inceperea procedurilor de executare silita (indiferent de suma in cauza) , in conditiile specificate in contractul de credit ... asa ca ... atentie !!!:stunned:
creditul pentru masina este pe numele meu dar il impart cu fostul sot si acesta nu plateste ratele la timp, deaceea nu imi comvine ca banca sa imi opreasca mie tot salariul
pot cere angajatorului sa imi plateasca salariul in mana si nu pe card?
sau sa imi fac card de salariu la alta banca desi ei au contract cu BRD?
zuza1980, utilizator
zuza1980 a scris:

pot cere angajatorului sa imi plateasca salariul in mana si nu pe card?
sau sa imi fac card de salariu la alta banca desi ei au contract cu BRD?

Angajatorul nu poate sa va impuna deschiderea de cont pentru plata salariului la o anumita banca. Indiferent de contractele dintre firma si banca, acestea nu pot obliga terte persoane adica un angajat al firmei sa-si deschida contul la o banca.

Angajatorul poate insa sa va impuna un cont pentru plata salariului la o banca la alegerea d-voastra. Deci alegeti-va, deschideti un cont, si comunicati angajatorului datele pentru plata salariului.

Restul sunt abureli si abuzuri.

De acord cu kappauser.
In principiu, va putei lua salariul de la caseria institutiei. Mai simplu si fara dureri de cap.
daca aveti cont la alta banca, BRD tot va poate face poprire pt acoperirea datoriei, intelegerea dvs cu fostul sot nu ii intereseaza.