Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept succesoral

Sotia are drept de succesiune asupera mostenirii din partea sotului decedat in conditiile in care la sotul nu a avut deschisa succesiunea dupa parintii acestuia iar la momentul decesului copilul sau era major ???
Va multumesc mult,
copilul era major la data decesului bunicilor.

intrucat fratele dvs. era casatorit la data decesului sau, vocatie succesorala la succesiunea sa vor avea sotia supravietuitoare si fiica sa.
avand in vedere ca nu s-a dezbatut succesiunea nici dupa parintii dvs., va trebui sa procedati in acest fel.
intr-adevar cumnata dvs. nu are vocatie succesorala la succesiunea parintilor dvs. , ci doar nepoata din partea fratelui decedat poate culege cota parte din succesiune prin reprezentarea tatalui sau .
puteti invoca exceptia lipsei calitatii procesuale active a cumnatei , in ceea ce priveste succesiunea dupa parintii dvs.
dar probabil ca s-a cerut dezbaterea succesiva a celor doua succesiuni, si din acest motiv putem presupune ca si cumnata a r avea calitate procesuala.
totul depinde de ce s-a cerut prin actiunea depusa in instanta .