Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara -desfacere contract individual ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara -desfacere contract individual de munca

cu ce data se desface contractul individual de munca in cazul in care salariatul a absentat 3 zile consecutive , de la locul de munca . Cu data ultimei zile de absenta sau dupa cercetarea disciplinara mimnim 5 zile lucratoare ?

am nevoie urgenta de raspuns!
Multumesc
Ionitza Violeta, utilizator
dupa data convocarii acestuia la sediu ptr motivarea absentelor si daca nu se prezinta la ora si data stabilite i se emite deczie de desfacere. perioada de cand acesta lipseste nemotivat pana la desfacerea respectiva se va trece in carnet de munca ca si nemotivat. decizia de desfacere se comunica celui in cauza in termen legal de 5 zile, prin posta cu confirmare de primire
Multumesc.