Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inselatorie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inselatorie

Buna!Am si eu o problema:am dat bani propietarului unei firme de taxi,in vederea achizitionarii unei masini marca Logan,urmand sa-l achitam in rate.Avansul a fost de 90 mil.Asta s-a intamplat in anul 2007,august.Deci:el a facut demersurile pt a stabili contractul cu IMPULS-LEASING,noi am plarit avansul 90 mil pt masina si leasing-ul ne-a stabilit rata pe inca 4 ani.Ne-a propus sa o integram in firma lui de taxi pt ca avea nevoie de masini pt a nu-si pierde locurile libere.In acelasi timp,pe langa masina noastra,si-a mai achizitionat si el cateva.Au venit masinile cam toate odata.Masina noastra a venit tot pe numele firmei lui,clar.Am lasat-o in firma pt a presta servicii taxi;l-am rugat sa mergem la notar sa se consemneze undeva ca am dat 90 MIL AVANS,ca platim rate pe INCA 4 ani,dar nu a vrut pretextand ca nu este nevoie deoarece ne cunoastem si totul va fi in regula...dupa 4 ani,dupa achitatea integrala,urma sa o treaca pe numele nostru.Mentionez ca am suportat f,multe cheltuieli pt a o integra in regim de taxi(DOTARI)...iar cu ratele eram la zi.Factura contractului nostru venea pe firma lui iar noi ii dadeam banii pt a o achita impreuna cu contractele lui.Dupa un an,propietarul a decedat in urma unui stupid accident auto.De aici,au inceput problemele noastre.Am descoperit ca pe avansul nostru de 90 mil el luase doua masini,adica una si pt el....am inteles de ce leasing-ul ne stabilise o rata pe 4 ani,desi am dat avans 90 mil.La conducerea firmei a venit fiul acestuia(care avea 18-19 ani) si vaduva.Ne cunosteau,stiau ca avem masina in firma lor,dar spuneau ca nu stiu prea multe detalii.I-am informat noi,Le-am sp ca decedatul ne-a inselat cu 45 mil si ca trebuie sa ne recuperam banii.Nu prea ne-au dat crezare;''nu stiu ce ati facut voi cu tata''.Am incercat sa-i facem sa accepte sa nu mai platim dispecerat pt comenzile pe care le primea masina noastra(pe langa rate plateam si dispecerat 450 LEI,si multe altele)Cu greu,am recuperat putin din suma pe care ne-o datorau.Firma nu a mai avut o activitate bine coordonata...ca atare au scazut comenzile,deci nu s-a mai incasat bani.Cu greu,plateam ratele.Fiul decedatului ne-a spus sa ne platim ratele contractului nostru pt ca pe ale lor ei nu prea le mai pot achita.Imediat leasing-ul le-a ridicat 2 masini.Au mai ramas cu 4 plus a noastra.Se zvonea ca putinii bani castigati,pe care ii mai incasa firma,ii folosea in interes personal.Deci....nu a mai achitat ratele masinilor ramase.Banii contractului nostru ii primea in fiecare luna si spunea ca ii depune...uneori vedeam ordinele de plata.In august 2009 am ramas stufefiati:LEASING-UL le-a ridicat si ultimele 4 masini pt neplata si bineanteles...si pe-a noastra(DESI NOI ERAM LA ZI CU PLATA).Ulterior,am aflat ca din luna aprilie 2009 nu mai platise nici o rata....desi ne luase banii i-a folosit cum a stiut el mai bine.Avem martori dispecerele firmei si soferii.Eu,in ziua cand am depus cele 90 mil pt avans,am oprit copie dupa chitanta unde scrie clar numele meu si firma in contul careia intrau banii.Cu asta am ramas.I-AM SPUS VADUVEI TOTUL. A spus ca ne va despagubi cu o suma de bani,dar acum s-a dovedit mai rea decat fiul,desi el i-a recunoscut ca si-a insusit banii nostrii.Am mers la Politie.Acolo a recunoscut ca are sa ne dea bani,dar sa asteptam pt ca nu are.S-a inaintat dosarul la Procuratura...i s-a dat neanceperea urmaririi penale.Acolo a spus ca nu stie el ce intelegere am avut noi cu raposatul lui tata.Acum am facut demersurile pt Tribunal.Ca dovezi,am doar chitanta de 90 mil si martorii.ATAT.NU AM NICI UN ORDIN DE PLATA...TOATE AU RAMAS LA EI,asa cum ne obisnuise raposatul.Firma nu mai are activitate.CU CE?!Am auzit ca vor s-o declare falimentara.Va rog frumos sa ma sfatuiti.....ce sa fac?sa-mi fac sperante ca vom recupera macar o parte di suma pierduta?cred ca vorbim pe putin de 200 mil!Nu vreau sa fiu sceptica,dar.....?!Stiu,am dat dovada de prostie pt ca am mers pe incredere,dar am avut motive intemeiate sa credem ca totul va fi bine.CUM PUTEM DOVEDI CA AM PLATIT 2 ANI O MASINA PE CARE NU O MAI DETINEM PT FAPTUL CA UN ADOLESCENT FITOS SI INCOMPETENT SI-A INSUSIT BANII IN INTERES PERSONAL?NU E STIGATOR LA CER? NU VORBIM DE INSELATORIE?Astept raspuns.Multumesc anticipat!
din pacate, astfel de tranzactii nu ofera persoanelor in situatia dvs. absolut nici o garantie. nu ar fi trebuit sa platiti atata timp fara sa aveti un act incheiat , prin care sa se specifice fiecare ce plateste, cui, cat timp si ale cui sunt masinile dupa plata??
Nu stiu ce sa spun si cu procesul civil, insa incercati si aceasta ultima varianta.