Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... AM FOST INSELATI DE O FIRMA DE TAXI
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

AM FOST INSELATI DE O FIRMA DE TAXI

Buna seara!Problema mea este urmatoarea:am lucrat ca operator-dispecer la o firma de taxi in perioada 2006-2008.Prietenul meu,stabilind o relatie buna cu patronul,a convenit cu acesta sa-l primeasa in firma.Adica:prietenul meu sa ia un Logan in leasing,pe numele firmei sefului meu.Urma ca aceast masina sa-si desfasoare activitatea in regim de taxi.In dec 2006,legea a spus clar ca firmele de taxi nu mai pot inchiria masini.....ca atare,in aug 2007 am luat masina pe numele firmei de taxi(patronul firmei a facut toate demersurile cu acordul nostru,fireste).Ne-a cerut avans pt masina 90 mil;eu am mers la BCR sa depun banii in contul firmei de taxi,urmand ca patronul sa-i distribue catre Impuls-Leasing.Inspirata,am facut o copie dupa chitanta data de BCR.Pe chitanta figureaza numele meu ca depunator pt ca patronul mi-a facut delegatie.Ne-am inteles asa:vine masina,ramane in firma lui,face taximetrie iar cand dorim o putem retrage.Pe 13 sept 2007 a venit masina de la leasing impreuna cu a lui.....mai luase si el una o data cu noi.Mentionez ca toate cheltuielile de a o integra in firma de taxi le-am suportat noi.El figura doar ca propietar.Noi o administram.Plateam ratele,casco...tot ce trebuia!De fapt,lasam banii la dispeceratul firmei si el ii depunea la banca pt leasing.Leasing-ul ne-a fixat rata pe 4 ani;am banuit ca ceva nu este in ordine...dadusem avans 90 mil si aveam de platit inca 4 ani?!L-am intrebat pe patron si nu prea a stiut ce sa-mi raspunda.I-am spus sa mergem la notar sau oriunde sa specifice undeva ca masina aia e a noastra.N-a vrut,a considerat ca nu-i nevoie pt ca totul va fi in regula.Pana la urma....am mers pe incredere.Dupa un an,in aug 2008, patronul a decedat in urma unui accident stupid.Atunci am gasit contractul masinii noastre si ne-am dat seama ca el luase pe avansul nostru de 90 mil....2 masini.Dupa moartea lui,a administrat firma baiatul decedatului,respectiv sotia vaduva.I-am informat ca raposatul ne inselase cu 45 mil,dar nu prea i-a interesat.Ne-am ocupat in continuare de masina noastra.....plateam totul la timp,cu greu,pt ca afacerea nu mai mergea.Fiul raposatului,un pustan fitos,nu a administrat banii in interesul firmei si astfel,masinile lor au ramas neachitate.Noi ii dadeam bani pt contactul nostru,dar el nu ne-a mai achitat ratele incepand cu luna aprilie 2009.Pe 26 aug 2009 a venit leasing-ul si ne-a ridicat si noua masina o data cu ale lor.Nu avem nici o dovada ca am platit vreo rata,pt ca toate chitantele ramaneau in firma lor.Suntem neputinciosi.....nu putem dovedi nimic!Pustanul ridica din umeri iar vaduva are un tupeu fantastic sinonim cu nesimtirea.Le-am cerut bani,dar spun ca nu au si ca trebuie sa asteptam sa vanda firma....au procese,incurcaturi,taxa de succesiune etc.Avem martori ca masina aia a fost platita de noi 2 ani si ca am dat avans 90 mil,dar ca dovezi am doar chitanta de la BCR cu cei 90 de mil.ATAT!Va rog frumos,sa ne sfatuiti ce sa facem!Daca ii dam in judecata avem vreo sansa sa castigam?Nu vrem decat banii nostri munciti cu greu.Vrem dreptate pt ca noi ne-am platit ratele contractului nostru.Si inca ceva:pe cartea mea de munca am gasit nereguli.....am gasit concediu fara plata si am fost trecuta la 4h fara sa fiu informata.Raposatul a facut asta....''din respectul'' pe care zicea ca mi-l poarta.Familia zice ca ei n-au nici o vina pt cartea de munca...sa raspunda el,ei nu se ocupau pe atunci de firma.Daca a trecut 1 an de cand am aflat despre cartea de munca si dau firma acum in judecata,am sanse sa obtin ceva in favoarea mea?Nu vrem sa ajungem aici dar ne vrem banii pe masina si ceva legat de cartea de munca.Am pierdut destul si stiu ca pare o dovada de prostie ceea ce am facut,dar ma justific astfel:am crezut in acest om,in prietenia lui si in faptul ca avea,oarecum,o varsta.In asteptarea unui raspuns care sa ne calauzeasca pasii pe drumul indoielii,va multumim anticipat!
Situatie foarte delicata atat cu banii cat mai ales cu cartea dvs de munca.Mostenitorii proprietarului,raspund pentru prejudiciile cauzate dvs
Pentru lamurirea autorizata a situatiei cu carnetul de munca este de preferat sa sesizati oficial Inspectoratul Teritorial de Munca
Avand in vedere complexitatea spetei este de preferat sa contactati de urgenta avocat care in baza documentelor si martorilor sa demareze actiune in instanta
Succes
ynocentta, utilizator