Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu intre sarbatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu intre sarbatori

Firma la care activez se inchide pe perioada sarbatorilor de iarna, urmand ca personalul sa isi ia zile de concediu aferente zilelor dintre sarbatori(respectiv: 24, 27, 28, 29, 30 si 31 dec).
Eu sunt de putin tp angajata la aceasta companie si, ca atare, nu am zile de Co pe care mi le pot lua pentru aceste zile.
Este neaparat necesar sa ma bage in CFS sau imi pot lua zile de concediu din anul urmator?

Multumesc
Ar putea sa va dea si concediu de odihna daca sunt ingaduitor avand in vedere ca ei nu sunt obligati daca nu a-ti lucrat de mult timp, daca nu, ei nu au nici o alta cale decat CFS in care va trebui sa va semnati o cere in care solicitati concediu fara plata pentru acea perioada.
Pentru salariatii care au lucrat numai o parte a anului calendaristic, concediul se acorda proportional cu timpul lucrat, asa incat cred ca veti beneficia de cateva zile de CO, restul de zile putand sa le recuperati lucrand sambetele sau in functie de consensul la care ajungeti cu conducerea.