Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie Mica De proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie Mica De proprietari

buna !
As vrea sa aflu ce spune legea despre angajatii unei asociatii de 14 proprietari : carte de munca , salarii , nr angajatilor , impozit CAS ; avand in vedere ca locatarii au contracte individuale cu termoficarea si salubrizarea .
Administratorul poate fi si presedinte si cenzor ? Si ce salar trebuie sa aiba ( minim ) pentur 2 ore ?
in cazul angajatilor obisnuiti, din venitul brut se scad ajutorul de somaj (1%), contributia pentru asigurari sociale (9,5%) si contributia pentru asigurari sociale de sanatate (6,5%), urmand abia apoi sa se dea deoparte deducerea personala, diferenta in cazul angajatilor-pensionari este ca acestia nu platesc contributia pentru ajutorul de somaj.
pensionarul-angajat beneficiaza de deducerea personala de baza, care este stabilita in suma fixa la nivelul fiecarui an, de catre Ministerul de Finante. Deducerea ii este asigurata ca oricarui alt angajat, indiferent ca este vorba de un contract de munca pe perioada determinata sau nedeterminata, sau ca este cu norma intreaga ori part-time.
Va Multumesc mult !!