Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea CIM prin acordul partilor ( art. 55).
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea CIM prin acordul partilor ( art. 55).

Buna ziua,

care este procedura ce trebuie urmata in cazul desfacerii CIM prin acordul partilor ( art. 55). Mentionez faptul ca e vorba de un cadru didactic necalificat, reclamat de catre parinti la conducerea scolii, pt neindeplinirea sarcinilor de servici. Care este formula prin care trebuie sa-si dea acordul acel cadru didactic, pentru a se evita Comisia de disciplina?
Rectific modelul dvs , in sensul de mai jos :

Catre,
Conducerea Scolii .....

Subsemnata,........................, cadru didactic la scoala ......., solicit incetarea contractului individual de munca prin acordul partilor, potrivit art.55 lit.b C.mun. incepand din data de....
....

Cererea poate fi adresata Directorului ... in cazul art.55 lit.b C.mun nu se acorda preaviz ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Aceasta solicitare o poate face si angajatorul , nu numai salariatul.

In cazul de mai sus, catre cine e adresata solicitarea?
Potrivit art. 17 din statut cererea se adreseaza angajatorului. Eu cred ca angajatorul este ISc.J.

Cred ca solutia nu este buna.

Parintii (unii) si-au cam facut un obicei destul de prost sa reclame orice. Cred ca o discutie cu directorul scolii este oportuna si functie de concluzii sa se ia hotararea de a pleca sau nu din invatamant.
ISc.J nu cred ca va aproba desfacerea c.i.m. prin acordul partilor...
Daca s-a depus reclamatia la director, acesta era obligat sa raspunda intr-un fel sau in altul. Daca s-a depus la ISJ, intra in competenta acestuia solutionarea.
Da, sunt parinti care reclama cadrele didactice, din neputinta lor de a-si struni odraslele, dar pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu, nu puteau, pentru ca acest aspect intra in competenta evaluatorilor, nu a parintilor. E ceva neclar... cred ca directorul incearca sa elibereze postul.
elena138, utilizator
elena138 a scris:

Daca s-a depus reclamatia la director, acesta era obligat sa raspunda intr-un fel sau in altul. Daca s-a depus la ISJ, intra in competenta acestuia solutionarea.
Da, sunt parinti care reclama cadrele didactice, din neputinta lor de a-si struni odraslele, dar pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu, nu puteau, pentru ca acest aspect intra in competenta evaluatorilor, nu a parintilor. E ceva neclar... cred ca directorul incearca sa elibereze postul.

Va multumesc pentru promtitudinea cu care mi-ti raspuns.
Din dorinta de a pastra limitele legalitatii, va informez ca va scriu in calitate de director si sincer nu am nici un interes sa eliberez postul. Este al 2-lea invatator la clasa respectiva, dupa ce primul si-a dat demisia ca urmare a nedecontarii navetei si chia nu as dori bulversarea copiilor prin schimbarea invatatorului. Intr-adevar, exista parinti frustrati de neputinta lor, dar din fericire, nu am avut de-a face cu aceasta categorie. Situatia e clara: cadrul didactic necalificat, nu face fata si ma opresc aici. Iar consecinta au fost 3 reclamatii verbale (deocamdata), inregistrate doar in caietul de audiente, din partea parintilor care au spus ca nu-si mai aduc copii decat in zilele cand eu personal voi putea intra la ora (cu acordul d-nei invatatoere, mi-am facut un obicei ca zilnic, sa intru sa o sprijin in activitatea didactica, la orele de limba romana si matematica si nu numai; de exemplu, ieri i-am pregatit materialul didactic si la abilitati practice...). In aceste conditii, in urma discutiei pe care am avut-o cu d-l inspector si cu d-na invatatoare, am considerat ca cel mai "bine" ar fi aplicarea art. 55, c).