Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare RHD
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare RHD

imi poate spune si mie cineva daca e posibila sau nu inmatricularea masinilor RHD fara modificare bord ?
parerile sunt impartite si sunt fel si fel de cazuri in care unii spun ca e foarte usor , altii ca doar cu pile , ceea ce mi se pare aberant .

poate cineva sa imi spuna si mie ceva sigur ? nu as vrea sa cumpar o masina si sa o tin in fata blocului!

multumesc frumos!
Cel mai sigur e sa intrebi chiar la Politia Rutiera.
Te poti interesa la RAR......... Raspunsul este pur romanesc:
- Se poate inmatricula daca...
1. e Euro4 cel putin
2. are omologarea RAR relativ la faruri(!?!) - rezolvabila prin achizitionare faruri masina LHD (left hand drive)
3. omologarea relativ la vizibilitate, rezolvabila prin schimbarea postului de conducere pe stanga (!!!) SAU o super-speciala oglinda (panoramica parca) ce se monteaza la postul din stanga.

... si acum partea cea mai simpatica:
"... ....... RAR nu incurajeaza inmatricularea autovehiculelor RHD (right hand drive)..."

Adica in final esti la mana lor: daca vor ei se poate, daca nu, nu!

multumesc frumos pentru raspunsuri !

daca tot sunt la mana RAR-ului si primesc raspunsuri romanesti , o sa actionez si eu tot romaneste : iau masina to din anglia ,tot ieftina , dar cu volan pe stanga!! ca sunt si de genul asta , chiar daca oferta nu este asa variata ca cele RHD dar .... decat sa te lutpti cu RAR-ul la noi mai bine o iei pe ocolite!

o zi buna!

:) poate in viitor se va incuraja si inmatricularea masinilor cu volan pe dreapta .... sa speram
atata timp cat am vazut in circulatie si camioane inmatriculate cu volan pe dreapta....se poate...daca mai aflu ceva conditii suplimentare...revin