Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tata i-a donat apartamentul fratelui meu fara sa ma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tata i-a donat apartamentul fratelui meu fara sa ma despagubeasca

tata a donat apartamentul care i-a fost dat de stat penrtu ca avea o familie si copii , fratelui meu , se poate ataca in justitie , deoarece i-a fost dat tocmai pt ca avea copii si de aceea cred ca mi se cuvine si mie o parte
multumesc mult pt raspuns

Roxana alina Stancu a scris:

in masa succesorala se vor include si toate liberalitatile facute de defunct, respectiv donatii sau testamente.

Eu am inclus in masa succesorala si donatia facuta de tatal meu unuia dintre frati iar la notar acesta mi-a comunicat ca are act de donatie si nu poate fi inclus in masa succesorala respectivul apartament.Mi s-a spus sa atac donatia separat fata de succesiune dar din cate am citit sunt pareri ca trebuie atacata in cadrul succesiunii.Pana la urma unde se ataca? In cadrul succesiunii sau pe cale separata?
Multumesc
"Atacatul" donației și dezbaterea succesiunii sunt doua proceduri total diferite.
Nu puteți "ataca" donația în cadrul succesiunii, pentru ca succesiunea se dezbate la notar, iar "atacatul" se face la instanță.
Dacă donația a fost încheiată cu scutire de raport, ea nu poate fi adusa la masa succesorala.
De asemenea, dvs ca moștenitor rezervatar aveți dreptul la rezerva succesorala.
Aceasta e jumătate din cota legala. Vedeti care va e cota legala si impartiti-o la doi.
Nici mai mult, nici mai puțin.
Dacă părintele dvs mai avea la data decesului în proprietate și alte bunuri, din care dvs va puteți satisface rezerva succesorala, acțiunea dvs va fi respinsa.
De asemenea, dacă imobilul donat nu poate fi împărțit fizic, în cel mai bun caz, veți primi o sulta.
Dar donația rămâne "în picioare ".
raluk0207, utilizator

raluk0207 a scris:

Dar donația rămâne "în picioare ".

Chiar daca aceasta avea o clauza pe care cel care a primit donatia nu a respectat-o?Acea de a se ingriji de tatal meu.In cauza fiind vorba de inca un apartament iar fratele dorind jumate din acesta cred ca imi incalca mie drepturile.Nu ma intereseaza anularea donatiei ci sa primesc fie apartamentul ramas fie jumate din valoarea lui si jumate din a celui donat.
Este menționată expres în contract sarcina întreținerii tatălui?
Va trebui sa și dovediți in instanta ca tatăl dvs nu a fost întreținut.
Dacă sunteți doar doi copii și mama nu mai trăiește sau renunta, rezerva dvs succesorala este de 1/4.
Art 1088 Cod civil " Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal."

Jumătate nu aveți cum sa primiți.