Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista o lege impotriva hartuirii la locul de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista o lege impotriva hartuirii la locul de munca?

Cum poate fi sanctionata juridic hartuirea la locul de munca?Multumesc!
Buna ziua,

In functie de ce fel de hartuire este vorba ( Morala sau Sexuala ) :
- Puteti sesiza Inspectia Muncii;
- Va puteti adresa instantelor judecatoresti ;
- Va puteti adresa Consiliului National pentru Dezbaterea Discriminarii .

Trebuie sa aveti dovezi ( scrise, audio, video sau declaratii ) .
YoAlle, utilizator
OG nr. 137 din 31 august 2000 privind prevenirea și sancționarea tuturor formelor de discriminare
[ link extern ]

Legea nr. 202 din 19 aprilie 2002 privind egalitatea de șanse și de tratament între femei și bărbați
[ link extern ]