Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... compatibilitate profesia de avocat cu cea de detectiv ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

compatibilitate profesia de avocat cu cea de detectiv particular

Buna ziua , stie cineva daca legea prevede posibiliatea ca o persoana sa aiba 2 calitati in acelasi timp si anume cea de avocat si in paralel sa aiba si o firma de detectivi? Este interzis?
eu nu vad de ce un avocat nu poate sa aiba si calitatea de detectiv. Singura problema care as vedea-o este forma de exercitare in acelasi timp a celor doua profesii. Insa aceasta opinie cred ca va da nastere la unele discutii. Totusi nu este mentionat in nici una din legi o incompatibilitate expresa intre cele doua profesii. Este cam acelasi lucru cu avocatii care au si calitatea de lichidatori.