Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de incetare a contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de incetare a contractului de munca

Am si eu o mica problema .Am lucrat pana in 2006 la o firma in bucuresti si am plecat fara sa-mi dau demisia ,pur si simplu nu m-am mai dus la munca pentru ca trebuia sa plec din tara urgent.Cei de acolo normal ca au incheiat contractul de munca in conditiile care le-au convenit lor dar problema ca odata intors in tara vreau sa-mi recuperez cartea de munca si nu prea stiu cum .Firma la care am lucrat mi-a spus sa ma duc la ITM la inspectorul care are in evidenta firma si sa rezolv treaba acolo.Am ajuns la inspectorul respectiv acesta mi-a spus ca-mi trebuie de la firma o decizie de incetare a contractului de munca .Cei de la firma mi-au spus ca nu trebuie pentru ca ei au inchis cartea de munca si cand am insistat bineinteles ca nu mi-au mai raspuns la telefoane si nu mai sant de gasit.M-am intors la ITM la inspectorul respectiv iar acesta mi-a spus sa fac o cere de incetare a contractului de munca pe care sa o depun la registratura ITM si sa astept sa fiu contacta.Intrebarea e daca stie cineva cum se face aceasta cere si ce trebuie sa contina ea .
Subsemnata....cu domiciliul.......identificata cu CI/BI...si CNP doresc sa-mi incetez activitatea de la societatea.....incepand cu data de......
Sunt curioasa ce parere au cei de la itm cu privire la perioada cat nu ati fost prezenta la lucru.(din punct de vedere al societatii-daca nu o sa faca si un control).Dupa parerea mea incetarea trebuie facuta cu data de z/l/.2006.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Pai tocmai asta nu inteleg nici eu .Incetarea contractului de munca e clar ca a avut loc in 2006 mai ales ca se vede si pe carnetul de munca care e la ITM la inspectorul respectiv ,numai ca acesta pentru a-mi da carte de munca mi-a spus sa aduc decizia de incetare a contractului de munca si cum aceasta nu pot sa o obtin mi-a spus sa fac cererea respectiva