Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma suspendata

Firma e suspendata din februarie 2010 ,iar contractul de inchiriere al sediului a expirat in martie 2010.La acea adresa nu mai exista nicio firma deoarece nu avea sens sa reinoim contractul de inchiriere ,atata timp cat noi nu ne mai desfasuram niciun fel de activitate Doresc sa stiu daca voi avea probleme cu cei de la Registrul Comertului sau cu cei de la Finante .Pot ei sa ceara desfiintare firmei pe acest motiv? Avem ceva restante la Finante,dar si datorii la banci si nu vrem sa se intample ceva rau !La Registrul Comertului figuram cu ,,contract sediu -expirat".
Nu se poate intampla nimic.
Nu as fi chiar atat de sigur.La art 237 alin. 1 lit c din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale se prevede:
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
c) societatea si-a incetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu indeplineste conditiile referitoare la sediul social sau asociatii au disparut ori nu au domiciliul cunoscut sau resedinta cunoscuta;