Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... A fost refuzat coletul si curierul imi cere sa platesc ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

A fost refuzat coletul si curierul imi cere sa platesc taxele, pentru ca nu am pus in pachet ce trebuia.

Buna ziua ! Daca am trimis un pachet prin fan curier ramburs ( fara verificare colet ) , trebuia sa trimit o pereche de adidasi si am trimis o alta pereche , persoana are voie sa refueze pachetul ? Din cate stiu eu nu are voie , deoarece era ramburs , trebuia sa plateasca si atat .

Azi m-a sunat agentul fan curieru din oras si mi-a spus "stii ca pachetul este cu probleme si ca imi vine inapoi acasa" ( si s-a paltesc eu toate taxele )

Din cate stiu eu nu avea voie sa refuze pachetu si sa imi vina inapoi .Astept un raspuns .
Ps : Nu din cate stiu , stiu sigur asta ! Multumesc
mai era cineva pe aici care a trimis niste tenesi din bazar in loc de adidasi promisi .....
dupa ce ca ati vrut sa il pacaliti din cate inteleg eu
"trebuia sa trimit o pereche de adidasi si am trimis o alta pereche"
acum mai sunteti si suparat ca omu nu va mai dat bani ??
persoana are voie sa refueze pachetul ? Din cate stiu eu nu are voie , deoarece era ramburs , trebuia sa plateasca si atat .

normal ca trebuie sa platiti serviciile curierului ... asta daca mai vreti adidasi inapoi.. sau daca merita bani aia.
Ps : Nu din cate stiu , stiu sigur asta !
stiti gresit, nu puteti sa il obligati sa va dea bani... si contract semnat sa aveti si tot va poate refuza daca asa considera de cuvinta
Curierul a fost ingaduitor cu clientul pana cand acesta a desfacut pachetul. Curierul si clientul nu au nici o vina. Trebuie sa platiti taxele si eventual sa trimiteti exact ce a comandat clientul data viitoare sa nu va alegeti cu plangere pentru inselaciune.
L.C.
O bila alba pt Fun Curier :). Daca toate firmele de curierat ar face la fel ar exista mai putine tzepe.