Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Turcia- prescriere fapta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Turcia- prescriere fapta

Buna ziua ,

postez aceasta speta cu rugamintea, in masura timpului/informatiilor sa gasesc si eu un raspuns concret si viabil.

Pentru o fapta petrecuta pe teritoriul Turciei, in anul 1999 si sanctionata cu amenda judiciara, inregistrata la Parchetul General din Turcia, comunicarea ajunge in Romania in ianuarie 2010 - rezultatul procesului - plata unei amenzi judiciare.

Intrebarea este: Daca exista termen de prescriptie in aceasta situatie?
Daca da, care este termenul de prescriere din punctul de vedere al legislatiei Turciei si de la ce data? De la data infaptuirii, de la data pronuntarii sentintei sau de la data comunicarii?

Va multumesc frumos.

Ar trebui sa consultati un jurist/avocat turc.
Este vorba despre o fapta penala si termenele de prescriptie din dreptul penal turc nu sunt cunoscute in Romania.