Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Sunt casatorita de 21 ani, am un copil de 18 ani, nu am nici un bun comun cu sotul meu, vreau sa divortez, cat poate dura si cat costa aproximativ divortul?
va multumesc pentru raspuns.
Daca si sotul e de acord, faceti impreuna cererea si va dura foarte putin, termen de gandire de 2 luni si la prima infatisare se poate pronunta. Copilul e major, partaj nu faceti.
Costurile sunt foarte mici, taxa de timbru pana in 30 lei.
Costurile unui divort sunt taxa de timbru de 39.00 lei, timbru jud. de 0,30 lei si onorariu avocat daca doriti.
Onorariul avocatului se stabileste in functie de criteriile stabilite in Statutul profesiei de avocat.
Ca timp nu se poate estima avand in vedere ca nu cunoastem pozitia paratului si nici ce termen va acorda instanta la depunerea actiunii.
Daca sotul dvs este de acord cu desfacerea casatoriei, lucrurile se simplifica, pentru ca in acest caz nu mai este necesara probarea motivelor de divort.