avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Sunt casatorita de 21 ani, am un copil de 18 ani, nu am nici un bun comun cu sotul meu, vreau sa divortez, cat poate dura si cat costa aproximativ divortul?
va multumesc pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 00:11, 27 Noiembrie 2010
Daca si sotul e de acord, faceti impreuna cererea si va dura foarte putin, termen de gandire de 2 luni si la prima infatisare se poate pronunta. Copilul e major, partaj nu faceti.
Costurile sunt foarte mici, taxa de timbru pana in 30 lei.
Costurile unui divort sunt taxa de timbru de 39.00 lei, timbru jud. de 0,30 lei si onorariu avocat daca doriti.
Onorariul avocatului se stabileste in functie de criteriile stabilite in Statutul profesiei de avocat.
Ca timp nu se poate estima avand in vedere ca nu cunoastem pozitia paratului si nici ce termen va acorda instanta la depunerea actiunii.
Daca sotul dvs este de acord cu desfacerea casatoriei, lucrurile se simplifica, pentru ca in acest caz nu mai este necesara probarea motivelor de divort.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort florinlacan florinlacan Buna ziua, as dori sa imi spuneti cat dureaza desfacerea unei casatorii in urma careia a rezultat un copil minor si care sunt costurile unui divort si daca e ... (vezi toată discuția)
Divort vasi49 vasi49 se poate divorta la primarie daca ai copii minori?? (vezi toată discuția)
Vreau sa divortez ianap ianap Asa cum am scris in subiect, as vrea sa divortez...fara valva daca se poate. As dori sa mentionez ca nu am nici cea mai mica idee despre ceea ce trebuie facut ... (vezi toată discuția)