Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am dreptul la pensie aticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am dreptul la pensie aticipata

am 54ani si4luni si vechime 34ani-pot iesi la pensie -nu mai lucrez de 3luni-care este procedura de urmat-documente-si ce inseamna financiar pensie anticipata
Stagiul complet de cotizare este de 25 ani pentru femei si 30 ani pt. barbati.
Pentru Vera: trebuie vazut si cresterea varstei de pensionare pana in 2011
Vera a scris:

Conform lg.19/2001 varstele de pensionare reduse, nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 55 de ani pentru barbati.Avand in vedere ca aveti 54 de ani, puteti beneficia de pensia anticipata.
Contactati-ma pe adresa privata pentru detalii.

#-o 1. Varsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati. Atingerea varstei standard de pensionare se va realiza in termen de 13 ani de la data intrarii in vigoare a Legii nr.19/2000, prin cresterea varstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei si de la 62 de ani pentru barbati.
Esalonarea varstelor standard de pensionare este prevazuta in Anexa nr.9 la Normele de aplicare a Legii nr. 19/2000.
Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani pentru femei si de 35 de ani pentru barbati.
2. Cu riscul ca ma repet : Asiguratii care au depasit stagiul complet de cotizare cu cel putin 10 ani pot solicita pensia anticipata cu cel mult 5 ani inaintea varstelor standard de pensionare.

3. benficiati de pensie anticipata partiala
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci asta ar fi:
1. sa aiba 35 ani cotizati si
2. cu 5 ani mai putin decat varsta normala de pensionare la data esirii la pensie.:O
Pentru mai multe amanunte, ar fi bine ca initiatorul mesajului sa ne spuna data nasterii si stagiul de cotizare efectiv.
Din ce a spus beneficiaza de pensie anticipata partiala. Potrivit Legii nr.19/2000, asiguratii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.