Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta - sistem militar si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta - sistem militar si sistem public

1.-Perioada 16.08.1964-16.08.1975 nu a fost luata in considerare la calculul pensiei de limita de virsta pe motiv ca :in perioada 16.08.1964-31.12.1970(6 ani 3luni si15 zile ) in care am fost elev la Scoala Superioara de Ofiteri MApN(4ani) si ofiter active am contribuit la sisteme neintegrate(respectivMApN).In perioada 01.01.1971-16.08.1974 am fost pensionar de invaliditate gradul II ,fara drept de munca, ca urmare a unui accident suferit in timpul si din cauza serviciului militar.In aceasta perioada am primit pensie de la MApN.Perioada in care am fost pensionar de invaliditate a fost ignorata complet de CNPAS si in consecinta nu a foast luata in considerare la calculul pensiei.La calculul pensiei s-a luat in considerare numai perioada 16.08.1974-22.7.2010 in care am lucrat in intreprinderi civile intrucit in urma accidentului mai sus mentionat la 01.01.1971 am fost trecut in rezerva si pensionat MApN fara revizuire situatie care ar fi putut continua pina astazi daca nu ar fi fost revizuita la cererea mea.In Legea 19/2000 art.38, art40 si 49 se face referire la luarea in considerare a perioadei de pensie de invaliditate la calculul pensiei pentru limita de virsta.
Daca cineva ar putea sa-mi ofere un sfat competent ? Multumesc !
2.-La calculul punctajului de pensie CNPAS a luat in considerare ca am inceput sa lucrez la 16.08.1974 acumulind in anul 1974 4,5 luni de cotizare si au adunat salariile din aceasta perioada si le-au impartit la 12 si nu la 4,5 cum ar fi fost normal pentru a afla media.La 12 ar fi trebuit sa se imparta daca as fi fost angajat la 01.01.1974 si nu la 16.08.1974.La fel s-a procedat in ultimul an de activitate(2010) cind punctele acumulate in 6,7 luni de activitate au fost impartite la 12 si nu la 6,7 perioada efectiva.
Prin acest mod de calcul in primul an de activitate (1974) CNPAS a considerat punctaj mediu 0,55243 in loc de 1,46, iar in ultimul an de activitate(2010) a considerat punctaj mediu de 1,6620 in loc de 2,89562 cit ar rezulta media calculata la
perioda efectiv lucrata in anul respectiv.Este correct ?
Depuneti o adresa la Casa de Pensii de care apartineti prin care le solicitati verificarea calculului.
Ovidiu Virgil a scris:
1.-Perioada 16.08.1964-16.08.1975 nu a fost luata in considerare la calculul pensiei de limita de virsta pe motiv ca :in perioada 16.08.1964-31.12.1970(6 ani 3luni si15 zile ) in care am fost elev la Scoala Superioara de Ofiteri MApN(4ani) si ofiter active am contribuit la sisteme neintegrate(respectivMApN)

Perioada respectiva se ia in calcul, optional, in unul dintre sisteme. Daca v-a luat-o in calcul MApN-ul, nu putea sa v-o ia in calcul si casa teritoriala de pensii (art. 194, alin. 3 din Legea nr. 19/2000).

Ovidiu Virgil a scris:
In perioada 01.01.1971-16.08.1974 am fost pensionar de invaliditate gradul II ,fara drept de munca, ca urmare a unui accident suferit in timpul si din cauza serviciului militar.In aceasta perioada am primit pensie de la MApN.Perioada in care am fost pensionar de invaliditate a fost ignorata complet de CNPAS si in consecinta nu a foast luata in considerare la calculul pensiei

Potrivit art. 194, alin. (1) din Legea nr. 19/2000, intre sistemul public si sistemul pensiilor militare se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea in munca sau vechimea in serviciu, in vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limita de varsta. Perioada in care ati beneficiat de pensie militara de invaliditate nu este vechime in serviciu, prin urmare nu poate fi valorificata ca stagiu in sistemul public. Art. 38 din Legea nr. 19/2000 se refera la pensia de invaliditate din sistemul public, dvs. aveti alt regim (cel reglementat prin art. 194 din Legea nr. 19/2000).

Ovidiu Virgil a scris:
La calculul punctajului de pensie CNPAS a luat in considerare ca am inceput sa lucrez la 16.08.1974 acumulind in anul 1974 4,5 luni de cotizare si au adunat salariile din aceasta perioada si le-au impartit la 12 si nu la 4,5 cum ar fi fost normal pentru a afla media

La 12 se imparte numarul de puncte, nu la 4,5 (pentru lunile celelalte ati avut venit 0). Cititi, in acest sens, art. 78 din Legea nr. 19/2000. Oricum, punctajul mediu anual se determina cu ajutorul unui program.

Nu va faceti probleme, casa de pensii a procedat legal.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Pentru perioada: 16.08.1964-16.08.1975, adresati-va ultimei unitati militare unde ati activat ca ofiter, in vederea stabilirii drepturilor de pensie din sistemul militar
(pentru perioada lucrata in civilie aveti pensia actuala, iar pentru perioada militara trebuie sa aveti pensie militara)