Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

in cazul unei angajate insarcinate se poate face cercetare disciplinara pentru savarsirea unor abateri?
pot fi dispuse sanctiuni impotriva acesteia sau este "imuna" avand in vedere ca este insarcinata?
Savarsirea unei abateri disciplinare face obiectul cercetarii disciplinare chiar daca salariata este insarcinata. Pot fi dispuse sanctiuni disciplinare.
Faptul ca este insarcinata nu constituie un motiv pentru care sa nu se poata efectua cercetarea disciplinara. Cel mai bine ar fi sa incerce sa explice situatia in care se afla, insa situatia doamnei nu reprezinta un motiv pt a fi evitate anumite sanctiuni in cazul in care se constata ca a savarsit o abatere.

Succes!
otesani a scris:

in cazul unei angajate insarcinate se poate face cercetare disciplinara pentru savarsirea unor abateri?
pot fi dispuse sanctiuni impotriva acesteia sau este "imuna" avand in vedere ca este insarcinata?

Da, se poate efectua cercetarea disciplinara ... aveti grija ca sanctiunea concedierii este interzisa de art.60 alin.1 C.mun., cu exceptia reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului.