Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probe concludente?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probe concludente?

2 persoane fac pana si derapeaza in sant. in apropiere se afla un cioban cu oile,caruia i se cere ajutorul ptr. a scoate masina din sant.dupa ce acesta ajuta la scotera masinii din sant,ciobanul cere drept recompensa ceva de baut.conducatorul auto ii spune ca nu are la el de baut si ii da 100.000 lei vechi.ciobanul spune ,,ce ba esti smecher,, dupa care fara nici un motiv il loveste pe conducatorul auto cu o bita din lemn,de patru ori in cap si de citeva ori in zona corpului si picioarelor.in urma loviturilor conducatorul auto isi pierde constienta si este transportat la spital unde in urma interventiei medicilor isi revine.a primit 14 zile de ingrijiri madicale si s-a specificat ca nu i s-a pus viata in pericol.care credeti ca este incadrarea corecta a faptelor. multumesc
Stimate dle.avocat,nu putem trage aceasta concluzie,putem numai sa facem supozitii.
Este o lovitura in cap cu o bata,iar raportul medico-legal nu este intocmit de INML,ci de vreun Serviciu judetean de medicina legala ,unde cam cunoastem ce se poate intampla.
De aceea am si recomandat partii o noua experyiza efectuata de forul medico-legal cel mai de notorietate
Radu Gabrian, Mediator
Exista insa o problema.
Dureaza foarte mult pana se va face.

Si ramane de vazut si daca se va incuvinta cererea...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Exista insa o problema.
Dureaza foarte mult pana se va face.

Si ramane de vazut si daca se va incuvinta cererea...

avocat Claudiu Lascoschi

Este vorba despre o proba,asupra careia se vor pronunta cei in drept,nu de faptul ca dureza.
Situatia trebuie elucidata din punct de vedere medico-legal si din punctul de vedere al legaturii de cauzalitate al loviturii cu traumele suferite,situatie care poate determina schimbarea incadrarii juridice.
va mul tumesc foarte mult pentru parere
r.gabi a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Exista insa o problema.
Dureaza foarte mult pana se va face.

Si ramane de vazut si daca se va incuvinta cererea...

avocat Claudiu Lascoschi

Este vorba despre o proba,asupra careia se vor pronunta cei in drept,nu de faptul ca dureza.
Situatia trebuie elucidata din punct de vedere medico-legal si din punctul de vedere al legaturii de cauzalitate al loviturii cu traumele suferite,situatie care poate determina schimbarea incadrarii juridice.

Cea mai mare problema este ca poate sa incerce dar sansele sunt reduse.
In afara de faptul ca va dura foarte mult in proprotie de 95% nu va rezolva nimic.
Expertiza medicala s-a facut si pe baza actelor medicale de la spital.
De aceea, dupa parerea mea, mai usor ar fi sa incerce sa plateasca un avocat care sa analizeze aspectele medico-legale care rezulta din actele medicale de la spital.
In acest fel nu ar mai pierde nici timpul inutil, dupa parerea mea...
Aceasta ar fi varianta cea mai simpla si cea mai rapida prin care sa se elucideze problema.

avocat Claudiu Lascoschi