Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probe concludente?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probe concludente?

2 persoane fac pana si derapeaza in sant. in apropiere se afla un cioban cu oile,caruia i se cere ajutorul ptr. a scoate masina din sant.dupa ce acesta ajuta la scotera masinii din sant,ciobanul cere drept recompensa ceva de baut.conducatorul auto ii spune ca nu are la el de baut si ii da 100.000 lei vechi.ciobanul spune ,,ce ba esti smecher,, dupa care fara nici un motiv il loveste pe conducatorul auto cu o bita din lemn,de patru ori in cap si de citeva ori in zona corpului si picioarelor.in urma loviturilor conducatorul auto isi pierde constienta si este transportat la spital unde in urma interventiei medicilor isi revine.a primit 14 zile de ingrijiri madicale si s-a specificat ca nu i s-a pus viata in pericol.care credeti ca este incadrarea corecta a faptelor. multumesc
Parerea mea este ca nu se incadreaza la tentativa de omor, deoarece lipseste latura subiectiva a infractiunii.
Au fost mai multe lovituri si nu toate in zona capului.
Expertizele medico-legale sa intocmesc de specialisti,care se numesc inca medici legisti,iar daca sunt probleme tot acestia trebuie sa se pronunte.
Este o "cale de atac" a expertizei initial efectuate pe care partea interesata trebuie sa o exercite.
Indiferent de parerea oricarui jurist,medicul legist concluzioneaza,juristul poate numai sa interpreteze concluziile medicului legist,nu sa se subroge acestuia.
In rest,ideea de a posta raspuns la raspuns de dragul de a posta,nu imi surade
Radu Gabrian, Mediator