Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ASIGURARE LOCUINTA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ASIGURARE LOCUINTA

In octombrie 2010 am cumparat un apartament prin Programul Prima Casa - Raiffeisen Bank (persoana fizica) . Odata cu acest credit mi-au facut obligatoriu cei de la banca si asigurare pentru apartament pentru care platesc anual 52 euro. Mai este nevoie sa inchei si acea asigurare obligatorie pana la 15 ianuarie 2011 in valoare de 20 euro impusa?
cosmin77 a scris:

Nu,pentru ca aveti deja o asigurare

Si eu sunt de aceeasi parere.
Societatile de asigurari nu platesc 2 asigurari din cate stiu si prima asigurare incheiata este singura care va face plata.
Nu imi aduc aminte sa vad o derogare legislativa de la aceasta regula.
Prin urmare, atata timp cat exista o asigurare facultativa incheiata anterior de incheierea unei asigurari obligatorii ar fi de natura sa incalce drepturile de achitare a despagubirilor, ceea ce ar insemna ca banii pentru asigurarea obligatorie ar fi obtinuti fara drept.

avocat Claudiu Lascoschi
Domnule avocat,nu stiu daca trebuie sa va aduceti aminte,poate este suficient sa raspundeti conform cu legislatia.
Din 15 iulie exista aceasta obligativitate.Daca asigurarea facultativa a fost incheiata dupa aceasta data,exista riscul de amenda(chiar daca asigurarea cuprinde si riscurile catastrofice).
Exista principiul despagubirii,de aceea asiguratorii care nu practica asigurarea obligatorie sunt nevoiti sa acorde o fransiza egala cu suma asigurata pe polita obligatorie.Cred ca este impropriu spus fransiza,dar asta este.

Spuneti ca primul asigurator face plata dar nu este asa.In cazul existentei mai multor asigurari pentru acelasi bun,fiecare asigurator este obligat la plata proportional cu suma asigurata si pana la concurenta acesteia.A se vedea Legea 136/1995.
floare _de_ colt, utilizator
Sunt trei situatii:
-cei care au incheiat o asigurare facultativa de locuinta pana in 15 iulie 2010, nu mai trebuie sa incheie asigurarea PAD (obligatorie) decat la expirarea celei facultative.
-cei care au incheiat asigurarea facultativa de locuinta dupa 15 iulie 2010, sunt obligati sa incheie incepand cu 15.01.2011 asigurarea PAD.
-cei care nu au nici o asigurare de locuinta, sunt obligati sa incheie incepand cu 15.01.2011 asigurarea PAD.
floare _de_ colt a scris:

Domnule avocat,nu stiu daca trebuie sa va aduceti aminte,poate este suficient sa raspundeti conform cu legislatia.
Din 15 iulie exista aceasta obligativitate.Daca asigurarea facultativa a fost incheiata dupa aceasta data,exista riscul de amenda(chiar daca asigurarea cuprinde si riscurile catastrofice).
Exista principiul despagubirii,de aceea asiguratorii care nu practica asigurarea obligatorie sunt nevoiti sa acorde o fransiza egala cu suma asigurata pe polita obligatorie.Cred ca este impropriu spus fransiza,dar asta este.

Spuneti ca primul asigurator face plata dar nu este asa.In cazul existentei mai multor asigurari pentru acelasi bun,fiecare asigurator este obligat la plata proportional cu suma asigurata si pana la concurenta acesteia.A se vedea Legea 136/1995.

de acord cu dvs.
gustaw, utilizator
Buna ziua, trebuie sa incheiati ,, asigurarea obligatorie'' -PAD. E ca si cum aveti la masina asigurare CASCO, dar trebuie sa faceti si RCA- care este obligatorie, altfel , se dau amenzi foarte mari.