Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O TENTATIVA DE INSELACIUNE ONLINE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O TENTATIVA DE INSELACIUNE ONLINE

in data de 3.12.2010 am comandat pe un site care gazduia un magazin online un produs care avea pretul stabilit la 5 la suta din valoarea lui,mentionez ca si acum dupa ce au fost anuntati si a trecut aproape o sapt de la comanda produsul se afla pe site la un pret de cam 7 la suta din valoarea lui iar in momentul comenzi produsul era disponibil in stoc conform site-ului,cand m-am prezentat la sediul firmei pentru a cere lamuriri despre comanda facuta de mine mi-sa spus ca produsul nu este in stoc,nu mi-sa spus ca este ogreseala sau ceva de genul asta dar eu avand deja eliberata factura proforma de la produsul respectiv,intrebarea mea este urmatoarea,atata timp cat un agent economic incearca sa vanda ceva ce nu detine,iti emite si instiintare de plata,iti ofera ca modalitate de achizitionare plata online nu constituie infractiune,atata timp cat platesti ceva sau esti instiintat ca trebuie sa platesti ceva ce agentul comercial spune ca nu mai detine sau nu se stie daca l-a detinut vreodata,mai mentionez ca mi-a fost anulata fara drept, confirmata la insistente, anulata si apoi iar confirmata comada la insistentele.VA MULTUMESC
marioshik, utilizator
Sa inteleg ca ce s-a intamplat acum 2 luni daca nu ma insel cu acel retailer a fost illegal,dc nu s-a sesizat nici un organ competent in acea situatie?Iar dupa cum v-am demonstrat ca asupra produsului s-au facut editari de pret,specificatii,si disponibilitate,care nu se fac automat cum ati spus si dupa ce am anuntat comerciantul produsul este inca pe site la un pret pe care l-ati vzt si dvs eu cred ca comerciantul respectiv stie despre ce e vorba si nu este treaba mea sa aflu pretul lui de achizitie al produsului,iar in cazul asta nu comite el o illegaltate,ca eu nu am cum sa cumpar ceva sub pretul de achizitie al comerciantului daca nu este scos la vanzare cu acel pret,nu? Sau acum daca detinem un magazin online ne facem publicitate pe ciocolatele,scoatem produse la vanzare la 10 la suta din valoare si oferim ciocolatele celor care le comanda pt ''deranj'' cam asta vreti sa spuneti dvs,nu?
Si in acea situatie dc spuneti ca cumparatorii sunt de rea credinta,suntem de buna credinta ca si cumparatori numai daca cumparam de la un comerciant cu 2-300 la suta adaos comercial,oameni au cumparat la pretul care l-a oferit comerciantul nu v-i se pare normal asa?Pentru ca d-vostra nu vreti sa intelegeti ca atunci cand am luat legatura cu comerciantul nu mi-a spus ca este o greseala,sau ca nu este ala pretul,mi-a spus ca nu are produsul in stoc in conditiile in care site-ul il anunta atunci ca fiind in stoc,ati inteles acum?

marioshik, utilizator
marioshik a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

marioshik a scris:

eumarian a scris:

Daca au primit notificare si mentin un produs neonorabil pe site, cred ca pot fi sanctionati contraventional pentru publicitate inselatoare, amenda de la 3.000 la 30.000 de lei. Legea este 158 /2008 [ link extern ]

S-au dat amenzi pentru cazuri de genul acesta. Vedeti si www.avocatnet.ro/content/art...

In aceasta situatie cu comanda ce sa inatampla,ce de fapt asta ma interesa,daca avand in vedere cum am mentionat nu cred ca este o greseala tehnica,este sau nu tentativa de inselaciune in cazul in care nu onoreaza comanda pentru ca pana la urma au folosit o calitate oficiala incercand sa-mi vanda ceva ce ulterior mi-au spus ca nu mai il detin,deci?
Ori produsul s-a evaporat ori au urmarit altceva

Probabil ca nu ati citi ce am scris pt ca sunteti nervos.
Nu este nici inselaciune si nici tentativa de inselaciune.

Adica nu aveti la indemana un proces penal, ci doar un proces civil.
Cu alte cuvinte, cei care v-au inselat ( in versiunea dvs. ) nu vor fi certetati penal si nici nu vor ajunge la inchisoare.
Daca aveti o problema cu ei trebuie sa ii chemati in judecata civila si instanta va decide.

avocat Claudiu Lascoschi
Adica d-nul avocat daca eu icerc sa vand ceva prin intermediul internetului,iar d-voastra ca si cumparator de buna credinta il achizitionati si il platiti online ceea ce puteam sa fac si eu,iar cand vine vorba de livrarea produsului cumparat va spun ca nu il am, nu constituie o infractiune penala,imi cer scuze dar ma indoiesc?

Dvs. puteti sa va indoiti oricat vreti, dar nu eu am facut legea.
Si daca si organele in drept vor considera la fel...va pot spune ca nici ele nu au facut legea...doar o aplica...
Sau acum daca detinem un magazin online ne facem publicitate pe ciocolatele,scoatem produse la vanzare la 10 la suta din valoare si oferim ciocolatele celor care le comanda pt ''deranj'' cam asta vreti sa spuneti dvs,nu?
Si in acea situatie dc spuneti ca cumparatorii sunt de rea credinta,suntem de buna credinta ca si cumparatori numai daca cumparam de la un comerciant cu 2-300 la suta adaos comercial,oameni au cumparat la pretul care l-a oferit comerciantul nu v-i se pare normal asa?Pentru ca d-vostra nu vreti sa intelegeti ca atunci cand am luat legatura cu comerciantul nu mi-a spus ca este o greseala,sau ca nu este ala pretul,mi-a spus ca nu are produsul in stoc in conditiile in care site-ul il anunta atunci ca fiind in stoc,ati inteles acum?
Poate n-a fost niciodata pe stoc carcasa cu hard disk, RAM si procesor Intel, pentru ca nu exista o asemenea carcasa. Daca un magazin vinde masina de spalat cu cilindri in V, asemenea masinarie nu poate fi pe stoc.

Dar e posibil si sa va fi confirmat comanda pentru ca firma are 1-2 angajati, nu nu au niciun control asupra ce vand, vand ce le paseaza furnizorul, si furnizorul cand a descoperit greseala (ca cineva in portul Constanta a trecut la Carcase ce trebuia trecut la PC), a preferat sa zica ca nu mai e pe stoc.

Poate aveti noroc, cine stie. Succes!
eumarian, utilizator
eumarian a scris:

Poate n-a fost niciodata pe stoc carcasa cu hard disk, RAM si procesor Intel, pentru ca nu exista o asemenea carcasa. Daca un magazin vinde masina de spalat cu cilindri in V, asemenea masinarie nu poate fi pe stoc.

Dar e posibil si sa va fi confirmat comanda pentru ca firma are 1-2 angajati, nu nu au niciun control asupra ce vand, vand ce le paseaza furnizorul, si furnizorul cand a descoperit greseala (ca cineva in portul Constanta a trecut la Carcase ce trebuia trecut la PC), a preferat sa zica ca nu mai e pe stoc.

Poate aveti noroc, cine stie. Succes!
In acest caz tot comerciantul este vinovat de mai multe infractiuni,daca d-voasta cumparati o masina de spalat si comerciantul va spune ca are frane pe discuri si motor pe injectie va arata si specificatii tehnice in acest sens, iar cand ajungeti acasa cu ea se dovedeste ca nu are acele optiuni eu cred ca tot comerciantul este vinovat,nu?Iar daca produsul nu a existat niciodata de ce este scos la vanzare,de ce sunt puse specificatii ale lui,esti lasat sa-l comanzi,ti-se emite factura proforma pt el,ti-se confirma comanda,de ce comerciantul face aceste lucruri daca produsul nu a existat niciodata,nu ne ducem iar spre titlul pus de mine acestei discutii?Iar daca mai aveti indoieli cu privinta la spusele mele intrati iar pe site domnule Marian,veti constata ca din nou au aparut modificari la pretul produsului,de data asta se ridica cam la 9 la suta,deci cine are rea vointa d-nul Marian,eu ca si client sau comerciantul?
marioshik, utilizator