Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... documentatie cadastrala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

documentatie cadastrala

O documentatie cadastrala intocmita de un autorizat si depusa la OCPI nu este verificata de functionarii OCPI, nu au aceasta obligatie sa verifice partea scrisa-documentele de proprietate in baza carora s-a intocmit aceea documentatie cadastrala? In sensul daca s-a respectat denumirea cadastrala , amplasamentul imobilului: parcela, carte funciara, numar cadastral-in baza carei legi???
Ce se intampla daca autorizatul fiind de rea credinta sau incompetent modifica denumirea parcelei sau alt element de identificare??? Va multumesc!
a propos de instanta , s-a mai introdus un termen in care Incheierile de respingere ale OCPI pot fi "discutate" la cererea contribuabililor de catre o comisie OCPI #-o, urmand ca dupa aces termen sa se apeleze la justitie.

cat despre 634/2006 am "incarcat" la documente utile un "word" cu regulamentul modificat de Ordinul Dir Gen 134/2009 si Ordinul MAI 415/2009.
As dori sa clarific cele afirmate de colegul de mai sus, in sensul ca dansul se refera la faptul ca, daca pana acum petentii aveau la dispozitie direct calea plangerii in instanta impotriva incheierilor de carte funciara de a caror solutie nu erau multumiti, acum s-a introdus "intre" pronuntarea incheierii si formularea plangeriii impotriva acesteia si etapa reexaminarii acesteia. Aceasta reexaminare nu este facuta de o comisie in adevaratul sens al cuvantului, ci de catre registratorul sef al OCPI-ului. Acesta are posibilitatea mentinerii solutiei pronuntate initial de catre registrator sau o poate schimba, daca acesta considera ca registratorul a gresit. Conditia este ca cererea de reexaminare sa nu fie lucrata de catre acelasi asistent-registrator care a lucrat si dosarul supus reexaminarii.
Multumesc mult! Indraznesc sa mai adaog ceva la intrebarea initiala.
S-a intamplat in 2001 ca cel dela care am cumparat un teren (de fapt de la mam lui )ulterior fiul s-a gandit el sa nu mai vanda terenul. A facut cadastru fara sa stiu eu si in documentatia cadastrala s-a strecurat o greseala , s-a modificat denumirea parcelei. Eu am stat linistita stiind ca sunt intabulata corect si intre timp individul a vantul terenul de 2 ori cu incheieri pe denumirea gresita a parcelei. In 2001. Ma judec proces penal pentru inselaciune ,am facut actiune pentru rectificare carte funciara. Nu stiu cum se face dar nuimeni nu este vinovat. Autorizatul care a facut documentatia este prescris din 2001...... si asa am ajuns la intrebarea daca aceste documentatii nu sunt verificate, confruntate cu actele de proprietate in care este trecut terenul corect. In 2001 verificarile se faceau in baza Ord. 535/2001?? Asa cum a spus Seth sunt asa de multe....poate ma puteti ajuta??!!!
"Instructiuni din 12 octombrie 2000 (Instructiuni din 2000)
privind intocmirea documentatiei cadastrale tehnice necesare la inscrierea cu caracter nedefinitiv in Cartea funciara a actelor si faptelor juridice referitoare la terenuri si constructii
Publicat in Monitorul Oficial 90 din 22 februarie 2001 (M. Of. 90/2001)"

astea se aplicau in 2001 , 535/2001, este publicat in decembrie 2001- nu se precizeaza explicit obligatia cuiva de a verifica planul de punere in posesie (de ex) pentru a constata ca parcela inscrisa in CF are nr de parcela xxx dar in acel PAD (se inscriu vecinii, suprafata) e ciudat ca doua parcele au aceiasi vecini aceasi suprafete aceiasi tarla astfel incat sa poata fi "schimbate"
dar si asa se poate verifica cu un plan de punere in posesie ca parcela cu nr xxx e la 100m de capatul tarlalei si parcela yyy e la 150m...

probabil ca ar trebui sa gasiti un avocat... daca va intereseaza sa va reglementati situatia .... altfel daca doar cautati vinovatii - cu procurorii, sper sa va ajute cineva care se pricepe#-o