avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... desfacerea casatoriei din vina exclusiva a paratului?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

desfacerea casatoriei din vina exclusiva a paratului?

in acest moment am primit o copie a cererii de desfacere a casatoriei incheiate in urma cu 20 ani si in urma careia au rezultat doi copii, unul de 19 ani iar celalalt de 17 ani, din vina exclusiva a mea(sotz infidel)...#-o INTREBARE: Care sunt actele care le pot depune in intampinarepana la data in care treb sa ma prezint in fata Instantei de Judecata, avand in vedere ca :-1) cere desfacerea casatoriei din vina exclusiva a mea ....
2)- enumera cateva motive care nu sunt adevarate...
3)- solicita incredintarea minorului spre crestere si educare
Cel mai recent răspuns: ContSters179589 , utilizator 00:30, 10 Decembrie 2010
Depinde de ceea ce doriti...Depuneti intampinare in care va precizati punctul de vedere;

-daca sunteti de acord cu desfacerea casatoriei din vina dvs;
-daca sunteti de acord cu incredintarea minorului spre crestere si educare sotiei dvs;
etc
Temei legal:art-115-118 cod proced.civila
andymaurul
faceti si cerere reconventionala unde sa solicitati desfacerea casatoriei din culpa comuna.solicitati proba cu martori si acte.
buna seara.

athe a scris:

faceti si cerere reconventionala unde sa solicitati desfacerea casatoriei din culpa comuna.solicitati proba cu martori si acte.


Dna av. acest domn este acuzat de infidelitate ca principala motivatie a divortului. (sotz infidel)... .

" Ce martori si acte "poate aduce-prezenta dinsul in aparare.
Asta este intrebarea utilizatorului la care asteapta raspuns si cu siguranta nu numai el.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort,cand una dintre parti nu e de acord mare mare As vrea sa stiu ce drepturi are o sotie,daca s-a decis sa divorteze pentru ca nu mai vrea sa accepte maltratarea verbala,santajul si amenintarile sotului,dar ... (vezi toată discuția)
Divort Yvonne Yvonne Buna ziua ! Sunt casatorita de 2 ani si am o fetita de 2 ani jumatate ... as vrea sa imi raspundeti la cateva intrebari .. ce acte imi trebuie ca sa inaintez ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de un sfat dolores dolores Sotul meu a intentat proces pentru desfacerea casatoriei iar eu nu intentionez sa ma prezint la tribunal.Ce trebuie sa fac acum ? Sunt de acord cu divortul dar ... (vezi toată discuția)