Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... de ce tocmai de acolo ?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

de ce tocmai de acolo ?

In scopul eliberarii unui domeniu web cu extensia .ro , trebuie sa dovedesc , conform procedurilor institutiei de profil din Romania ( ROTLD ), ca firma care l-a achizitionat cu multi ani in urma nu mai exista .
Aparent simplu . Am fost la Registrul Comertului din judetul in care locuiesc , am facut o solicitare , am platit si mi s-a eliberat un act in care apare numele firmei , adresa si starea actuala a acesteia respectiv radiata .
Trimit actul ( in original ) la ROTLD si mi se raspunde ( in scris ) ca nu e bine si ca trebuie sa obtin un certificat constatator din judetul X , judetul unde se inregistrase respectiva firma radiata .
M-a cam mirat acest raspuns din doua motive , unul ca la Registrul Comertului este o baza de date unitara accesibila din orice judet si nu vad astfel relevanta trimiterii tocmai in judetul X ( aflat la mare distanta de domiciliul meu ) si doi , in procedura ROTLD nu exista o astfel de precizare ci doar mentiunea "certificat constatator" .
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. De ce se considera relevant certificatul emis de RC din judetul X ?
2. Cum pot obtine acel certificat constatator fara sa fiu nevoit sa ma deplasez in jedetul X ?
Multumesc anticipat.
Stadva, utilizator
Si care este intrebarea? Ei cer asta de cativa ani buni, inainte era mai usor. Dar dumneavoastra puteti sa actionati in judecata ICI-RoTLD pentru a va pune la dispozitie respectivul nume de domeniu, daca aveti o marca inregistrata la OSIM pe respectivul nume .ro . Daca vreti sa evitati calea instantei, demonstrati-le ce doresc, alta solutie nu este.

Sunati la Registrul Comertului respectiv si veti afla daca trebuie sa va deplasati (eu cred ca da)
eumarian, utilizator
Nu am o marca inregistrata , doresc un domeniu .ro care in prezent figureaza ca apartinand unei firme care nu mai exista .Conform procedurilor domeniul poate fi eliberat si pus la dispozitie public pentru inregistrare . Problemain care m-am impotmolit e ca trebuie sa obtin certificatul doar din judetul X .
Daca n-am postat in sectiunea in care trebuie rog un moderator sa-l mute unde e mai potrivit .
Multumesc .
Stadva, utilizator
Din pacate nu are importanta ca firma nu exista. Atata vreme cat pentru numele domeniului se plateste taxa de catre cineva aceasta nu poate fi data altei
Aceasta este reglementarea si este la nivel mondial, nu numai la nivel de tara. Domeniul devine liber din momentul in care nu se mai plateste pentru el, indiferent de cine o face.
Multe persoane fizice si-au creat domenii cu extensii diferite, chiar cu numele unor firme renumite. In momentul in care firma a dorit sa aiba domeniul si in o tara, unde domeniul a fost deja inregistrat de altcineva, firma a fost obligata sa cumpere acest domeniu pe bani grei.
kappauser a scris:

Din pacate nu are importanta ca firma nu exista. Atata vreme cat pentru numele domeniului se plateste taxa de catre cineva aceasta nu poate fi data altei
Aceasta este reglementarea si este la nivel mondial, nu numai la nivel de tara. Domeniul devine liber din momentul in care nu se mai plateste pentru el, indiferent de cine o face.

Nu e asa , spre deosebire de extensiile generice ( .com,.net , org, info ) precum si toate celelalte extensii nationale pentru care se plateste o taxa periodica , ,pentru domeniile .ro se plateste o singura data ( la inregistrare ) , iar inregistratorul poate utiliza domeniul pe o perioada nedeterminata .
Multe persoane fizice si-au creat domenii cu extensii diferite, chiar cu numele unor firme renumite. In momentul in care firma a dorit sa aiba domeniul si in o tara, unde domeniul a fost deja inregistrat de altcineva, firma a fost obligata sa cumpere acest domeniu pe bani grei.

Nu e cazul de fata . Contractul de inregistrare a unui domeniu .ro incheiat intre ROTLD si inregistrator inceteaza in momentul in care inregistratorul domeniului nu mai e , in cazul firmelor cand e radiata la Registrul Comertului .
Asa cum am mai spus , problema mea e ca nu inteleg de ce ROTLD vrea un certificat constatator al radierii societatii numai de la RC din judetul in care firma a fost inregistarata si cum fac sa obtin acest certificat fara sa ma deplasez pana acolo .

Stadva, utilizator
Il obtineti prin fax si posta. Trimiteti cerea prin fax, ei va trimit suma pe care o aveti de plata, contul, banca, platiti, dati OP-ul prin fax si va trimit documentul cu posta. In cerere mentionati ca doriti sa primiti prin posta originalul. Vorbiti la telefon intai sau trimiteti mesaj e-mail, va lamuresc ei ce aveti de facut..
ContSters93450, utilizator