avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... de ce tocmai de acolo ?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

de ce tocmai de acolo ?

In scopul eliberarii unui domeniu web cu extensia .ro , trebuie sa dovedesc , conform procedurilor institutiei de profil din Romania ( ROTLD ), ca firma care l-a achizitionat cu multi ani in urma nu mai exista .
Aparent simplu . Am fost la Registrul Comertului din judetul in care locuiesc , am facut o solicitare , am platit si mi s-a eliberat un act in care apare numele firmei , adresa si starea actuala a acesteia respectiv radiata .
Trimit actul ( in original ) la ROTLD si mi se raspunde ( in scris ) ca nu e bine si ca trebuie sa obtin un certificat constatator din judetul X , judetul unde se inregistrase respectiva firma radiata .
M-a cam mirat acest raspuns din doua motive , unul ca la Registrul Comertului este o baza de date unitara accesibila din orice judet si nu vad astfel relevanta trimiterii tocmai in judetul X ( aflat la mare distanta de domiciliul meu ) si doi , in procedura ROTLD nu exista o astfel de precizare ci doar mentiunea "certificat constatator" .
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. De ce se considera relevant certificatul emis de RC din judetul X ?
2. Cum pot obtine acel certificat constatator fara sa fiu nevoit sa ma deplasez in jedetul X ?
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Decembrie 2010
Stadva, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters93450 , utilizator 12:40, 16 Decembrie 2010
Si care este intrebarea? Ei cer asta de cativa ani buni, inainte era mai usor. Dar dumneavoastra puteti sa actionati in judecata ICI-RoTLD pentru a va pune la dispozitie respectivul nume de domeniu, daca aveti o marca inregistrata la OSIM pe respectivul nume .ro . Daca vreti sa evitati calea instantei, demonstrati-le ce doresc, alta solutie nu este.

Sunati la Registrul Comertului respectiv si veti afla daca trebuie sa va deplasati (eu cred ca da)
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Decembrie 2010
eumarian, utilizator
Nu am o marca inregistrata , doresc un domeniu .ro care in prezent figureaza ca apartinand unei firme care nu mai exista .Conform procedurilor domeniul poate fi eliberat si pus la dispozitie public pentru inregistrare . Problemain care m-am impotmolit e ca trebuie sa obtin certificatul doar din judetul X .
Daca n-am postat in sectiunea in care trebuie rog un moderator sa-l mute unde e mai potrivit .
Multumesc .
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Decembrie 2010
Stadva, utilizator
Din pacate nu are importanta ca firma nu exista. Atata vreme cat pentru numele domeniului se plateste taxa de catre cineva aceasta nu poate fi data altei
Aceasta este reglementarea si este la nivel mondial, nu numai la nivel de tara. Domeniul devine liber din momentul in care nu se mai plateste pentru el, indiferent de cine o face.
Multe persoane fizice si-au creat domenii cu extensii diferite, chiar cu numele unor firme renumite. In momentul in care firma a dorit sa aiba domeniul si in o tara, unde domeniul a fost deja inregistrat de altcineva, firma a fost obligata sa cumpere acest domeniu pe bani grei.
kappauser a scris:

Din pacate nu are importanta ca firma nu exista. Atata vreme cat pentru numele domeniului se plateste taxa de catre cineva aceasta nu poate fi data altei
Aceasta este reglementarea si este la nivel mondial, nu numai la nivel de tara. Domeniul devine liber din momentul in care nu se mai plateste pentru el, indiferent de cine o face.

Nu e asa , spre deosebire de extensiile generice ( .com,.net , org, info ) precum si toate celelalte extensii nationale pentru care se plateste o taxa periodica , ,pentru domeniile .ro se plateste o singura data ( la inregistrare ) , iar inregistratorul poate utiliza domeniul pe o perioada nedeterminata .
Multe persoane fizice si-au creat domenii cu extensii diferite, chiar cu numele unor firme renumite. In momentul in care firma a dorit sa aiba domeniul si in o tara, unde domeniul a fost deja inregistrat de altcineva, firma a fost obligata sa cumpere acest domeniu pe bani grei.

Nu e cazul de fata . Contractul de inregistrare a unui domeniu .ro incheiat intre ROTLD si inregistrator inceteaza in momentul in care inregistratorul domeniului nu mai e , in cazul firmelor cand e radiata la Registrul Comertului .
Asa cum am mai spus , problema mea e ca nu inteleg de ce ROTLD vrea un certificat constatator al radierii societatii numai de la RC din judetul in care firma a fost inregistarata si cum fac sa obtin acest certificat fara sa ma deplasez pana acolo .


Ultima modificare: Duminică, 12 Decembrie 2010
Stadva, utilizator
Il obtineti prin fax si posta. Trimiteti cerea prin fax, ei va trimit suma pe care o aveti de plata, contul, banca, platiti, dati OP-ul prin fax si va trimit documentul cu posta. In cerere mentionati ca doriti sa primiti prin posta originalul. Vorbiti la telefon intai sau trimiteti mesaj e-mail, va lamuresc ei ce aveti de facut..
Ultima modificare: Joi, 16 Decembrie 2010
ContSters93450, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de chemare in judecata - domeniu de internet PDaniel234 PDaniel234 Buna seara! Ajutati-ma, va rog, cu o informatie. Detin un domeniu de internet .RO din 2011. Domeniul a fost cumparat in timp ce desfasuram relatii de ... (vezi toată discuția)
Marca inregistrata osim vs. domeniu internet bogdan30ro bogdan30ro Am urmatoarea speta. Am inregistrat la OSIM cuvantul sa zicem \"marcamea\" acum 2 zile. Dorind sa imi fac si un site pe internet am constatat ca domeniu ... (vezi toată discuția)
Domeniu.ro: ce se întâmplă cu un domeniu achiziționat de o societate comercială care a falimentat în 2014? SofiaS SofiaS Buna ziua. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu ceva informații referitoare la un domeniu web care a fost achiziționat de către o societate comercială, ... (vezi toată discuția)