Forum Discuţii juridice Traduceri Transcrierea certificatului de nastere la Viza de ...
Discuție deschisă în Traduceri

Transcrierea certificatului de nastere la Viza de resedinta

Buna ziua ma numesc Veronica sunt casatorita cu cetatean roman si am domiciuliu la Braila as dori sa stiu daca pot sa transcriu certificatul meu de nastere la Braila
pentru redobandirea cetateniei Romane sau trebuie sa merg la Bucuresti?
Multumesc anticipat!
Din cate stiu eu, dosarul de redobandire a cetateniei romane se constituie, prezinta si aproba in Bucuresti pe str. Nicolae Iorga... la Pasapoarte.
Veti avea nevoie de toate actele expirate ce dovedesc faptul ca ati detinut vreodata cetatenia romana, precum si dovada de domiciliu.
Va urez succes!
Buna, daca am intales bine, sunteti cetatean strain cu resedinta permanenta in Romania si doriti sa depuneti cererea pentru redobandirea cetateniei... Acte necesare pentru constituirea dosarului, precum si adresa institutiei, le puteti gasi pe www.just.ro.
Pentru transcrierea certificatului nastere / casatoriei etc., cererea se depune dupa redobandirea / obtinerea cetateniei Romane, in baza certificatului de redobandire a cetateniei, care se va inmana la data depunerii juramantului. In cazul vostru, daca aveti permis de sedere permanent, conform resedintei si/sau domiciliului stabilit.