Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere de Craciun
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere de Craciun

Buna seara, as avea rugamintea daca poate cineva sa ma lamureasca cu urmatoarea problema: Eu asa stiam ca daca o sarbatoare legala, in speta Craciunul pica sambata sau duminica, se acorda liber in saptamana urmatoare, in speta luni si marti deoarece prima si a doua zi de Craciun pica sambata si duminica. Am studiat in Codul muncii la cap. "Timpul de munca si de odihna", "Sarbatorile legale" etc. dar nu am gasit sa se prevada asa ceva. Oare m-am inselat, poate sa-mi spuna cineva ?. Multumesc mult daca poate sa ma lamureasca cineva si daca tot veni vorba, va doresc Craciun fericit, tuturor. :luck::luck::luck:
Buna seara.

V-ati inselat .Se dau libere pentru sarbatorile legale exact in zilele in care acestea sunt inscrise in calendar. Anul acesta avem " ghinionul" ca sarbatoarile de Craciun sa fie intr-un week-end. Deci data 27 decembrie este zi lucratoare,doar daca administratorii societatii unde lucrati nu hotarasc altceva.