avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim pe perioada determinata

Buna ziua,
Asi dori sa-mi dati un raspuns fata de o speta care s-a creat in firma la care lucrez.
am angajat cu CIM pe perioada det. o persoana, deoarece titulara postului a intrat in concediu medical mai repede decat perioada cand ar fi trebuit normal sa intre in CM de maternitate.
la data de 31.12.2010 expira CIM-ul persoanei angajate in locul titularei(este cel de-al doilea CIM),in total cumuland 6luni si jumatate.
Pot sa-i fac al 3 lea CIM pe per.det.pana la revenirea titularului din crestere copil,stiind ca astfel depasesc cele 24 de luni cat prevede Codul Muncii?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:57, 13 Decembrie 2010
Din cate stiu eu, un CIM de munca pe perioada determinata poate fi prelungit de maxim doua ori, urmand ca a treia oara sa se intocmeasca un CIM pe perioada nedeterminata.
Buna ziua !
Da , conform art. 82 alin. (2) CMuncii " iŽn cazul in care contractul individual de muncaƒ pe durataƒ determinataƒ este incheiat pentru a inlocui un salariat al caƒrui contract individual de muncaƒ este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetaƒrii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncaƒ al salariatului titular" .
Eu consider ca si in situatia in care se depasesc cele 24 de luni nu vor fi probleme , data fiind situatia speciala existenta (poate revine mai devreme la serviciu titularul postului :D)

gabrielaslavu a scris:

Buna ziua,
Asi dori sa-mi dati un raspuns fata de o speta care s-a creat in firma la care lucrez.
am angajat cu CIM pe perioada det. o persoana, deoarece titulara postului a intrat in concediu medical mai repede decat perioada cand ar fi trebuit normal sa intre in CM de maternitate.
la data de 31.12.2010 expira CIM-ul persoanei angajate in locul titularei(este cel de-al doilea CIM),in total cumuland 6luni si jumatate.
Pot sa-i fac al 3 lea CIM pe per.det.pana la revenirea titularului din crestere copil,stiind ca astfel depasesc cele 24 de luni cat prevede Codul Muncii?
va multumesc!


Art. 84 C.mun prevede :
(1) La încetarea celui de-al treilea contract individual de muncă pe durată determinată, prevăzut la art. 80 alin. (4), sau la expirarea termenului prevăzut la art. 82 alin. (1), dacă pe postul respectiv va fi angajat un salariat, acesta va fi angajat cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată.
(2) Dispoziţiile alin. (1) nu sunt aplicabile:
a) în cazul în care contractul individual de muncă pe durată determinată este încheiat pentru a înlocui temporar un salariat absent, dacă intervine o nouă cauză de suspendare a contractului acestuia;
.....
Prin urmare, puteti incheia un nou c.i.m. pe durata determinata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cic si contract perioada determinata kittybutnariu kittybutnariu Buna seara, Am o dilema: cum o rezolv? CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010 Art. 62. - (1) in afara concediului legal ... (vezi toată discuția)
Perioada determinata goplanet goplanet De cate ori si in cadrul carei perioade poate fi prelungit contractul de munca pe perioada determinata al unei persoane? (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata enesabin enesabin Sunt angajat cu CIM perioada determinata. Primul a fost pe 1 an. La incheiere mi s-a facut altul pe 6 luni, iar la incheierea lui altul pe 1 an(al treilea cu ... (vezi toată discuția)