Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiunea contractului de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiunea contractului de intretinere

Nu sunt foarte sigura ca se poate face.
Eu m-am gandit ca s-ar putea cu acordul intretinutului si cu transmiterea de catre intretinator a dreptului de proprietate asupra bunului catre noul obligat la prestarea intretinerii. E corect? Sau ar trebui reziliat contractul de intretinere, intretinutul sa redobandeasca proprietatea asupra bunului si facut alt contract?
cred ca este mai simplu sa se rizielize contractul de intretinere mai ales ca partile sunt de acord si apoi sa se incheie al doilea contract de intretinere.
Da, e mai simplu, dar depinde si ce urmareste fostul intretinator...

Depinde daca acel contract de intretinere e facut in consideratia persoanei intretinatoare... De exemplu bunica mea (intretinuta de mine) poate face contractul cu mine numai pentru ca sunt nepoata ei, Apoi, apar probleme cu mostenitorii ei...
Oricum, nici eu nu stiu sigur, imi pare ca s-ar putea cu o explicatie clara, concreta in actul nou si acordul expres, neindoielnic al intretinutului...
Am sa revin maine.

Nu ai nevoie si de o delegatie perfecta? O novatie de debitor? :-/
Liliana Gradinaru, Avocat
novatie de debitor a obligatiei de intretinere ? :)) interesant
De ce obligatia de intretinere il tine obligat pe noul proprietar sa nu instraineze bunul dobandit?
Intretinerea se poate realiza prin orice mijloace, daca nu se prevede altfel prin contract.
Clauza de intretinere nu presupune oblgatoriu uzufructul.
Romy a scris:

De ce obligatia de intretinere il tine obligat pe noul proprietar sa nu instraineze bunul dobandit?
Intretinerea se poate realiza prin orice mijloace, daca nu se prevede altfel prin contract.
Clauza de intretinere nu presupune oblgatoriu uzufructul.

E corect ce spui, doar ca eu intrebasem altceva.... anume, in ce conditii ar putea fi cesionat contractul de intretinere.
Daca intretinatorul actual nu va mai asigura pe viitor intretinerea, el nu poate sa transmita numai obligatia de intretinere, fara proprietatea bunului pe care-l primise in acest sens.