Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiunea contractului de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiunea contractului de intretinere

Nu sunt foarte sigura ca se poate face.
Eu m-am gandit ca s-ar putea cu acordul intretinutului si cu transmiterea de catre intretinator a dreptului de proprietate asupra bunului catre noul obligat la prestarea intretinerii. E corect? Sau ar trebui reziliat contractul de intretinere, intretinutul sa redobandeasca proprietatea asupra bunului si facut alt contract?
Si mai specifici acolo cam asa " eu debitorul novator ......... declar ca accept transmiterea nudei proprietati in favoarea lui ............ in conditiile mai sus aratate intelegand totodata sa consimt la novarea creditorului /lor obligatiei de intretinere si prestarea acesteia in aceleasi conditii de catre noul/ii creditori si chiar mai .... bune :)) ,
ContSters7627, utilizator