Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anulare act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anulare act aditional

Buna ziua, Sunt angajat ca sef serviciu cercetare dezvoltare. In luna August 2009 patronul ne-a facut PFA pe toti cei cu salarii mai mari, cu scopul de a plati impozite mai mici la stat. In consecinta ne-a fortat sub amenintarea cu disponibilizarea sa semnam un act aditional prin care am renuntat la salariul initial si am acceptat un salariu de 1200RON. Diferenta de salariu ne-a fost promisa pe PFA dar nu a a fost onorata decat 4 luni. Salariile de 1200RON au fost platite pana in luna Aprilie cu o intarziere de mai multe luni. In acest moment ultimul salariu primit este pentru luna Aprilie iar pe PFA, luna Decembrie 2009. Inteleg ca actul aditional ar putea fi anulat pentru "viciu de consimtamant" dar nu stiu ce implica acest lucru si cine se poate ocupa de acest caz. Am discutat cu 1 avocat si nu mi-a dat prea mari sperante. Ce se poate face?
Va multumesc.
Sunt vicii de consimtamant : eroarea, dolul (viclenia), violenta si leziunea.

eroarea este de trei feluri :eroarea-obstacol (numita si distructiva de voinat) este cea mai grava forma a erorii, falsa prezentare cazand fie asupra naturii actului ce se incheie - error in negatio - fie asupra identitatii obiectului -error in corpore;

-eroarea-viciu de consimtamant este falsa reprezentare ce cade fie asupra calitatilor substantiale ale obiectului actului - error in substantiam, fie asupra persoanei cocontractante -error in personam;

-eroarea-indiferenta este falsa reprezentare a unor
imprejurari mai putin importante la incheierea actului juridic civil si care nu afecteaza insasi valabilitatea actului.

-eroarea de fapt, care este falsa reprezentare a uneisituatii faptice la incheierea actului juridic (care priveste obiectul actului, valoarea, cocontractantul);
-eroarea de drept, care este falsa reprezentare a
existentei ori continutului unei norme de drept civil.

Pentru a fi viciu de consimtamant, dolul trebuie sa indeplineasca, cumulativ, conditiile :sa fie determinat pentru incheierea actului juridic;sa provina de la cealalta parte.Fiind un fapt juridic, dolul poate fi probat prin orice mijloc
de proba, inclusiv martori sau prezumtii simple.

P.S. luati legatura cu un avocat ...daca acela cu care ati discutat nu va lamurit ,,,mai sunt avocati care sunt dispusi sa va indrume...
florin70il a scris:

Buna ziua, Sunt angajat ca sef serviciu cercetare dezvoltare. In luna August 2009 patronul ne-a facut PFA pe toti cei cu salarii mai mari, cu scopul de a plati impozite mai mici la stat. In consecinta ne-a fortat sub amenintarea cu disponibilizarea sa semnam un act aditional prin care am renuntat la salariul initial si am acceptat un salariu de 1200RON. Diferenta de salariu ne-a fost promisa pe PFA dar nu a a fost onorata decat 4 luni. Salariile de 1200RON au fost platite pana in luna Aprilie cu o intarziere de mai multe luni. In acest moment ultimul salariu primit este pentru luna Aprilie iar pe PFA, luna Decembrie 2009. Inteleg ca actul aditional ar putea fi anulat pentru "viciu de consimtamant" dar nu stiu ce implica acest lucru si cine se poate ocupa de acest caz. Am discutat cu 1 avocat si nu mi-a dat prea mari sperante. Ce se poate face?
Va multumesc.

Sa vedem daca am inteles bine: -de 7 luni nu ati mai primit salariu si de 1 an nu ati mai primit nici contravaloarea serviciilor efectuate in calitate de PFA si inca mai sunteti salariat?
Solutia este mai simpla decat pare - actionati in instanta societatea pentru plata salariilor si a contravalorii serviciilor efectuate in baza contractului de servicii.
In ceea ce priveste anularea actului aditional pentru viciu de consimtamant totul consta in dovedirea erorii pe care o invocati. Continutul actului aditional prin care acceptati reducerea salariului lasa loc de interpretare? Care este motivatia reducerii salariului?
~ Conținut șters la cerere ~
Art.969 C.civ..... actul aditional odata semnat constituie legea partilor si nu toate viciile de consimtamant duc la nulitatea absoluta a actului juridic.
Mentionez ca nu exista nici un contract de colaborare intre firma si PFA-uri. Reducerea de salariu este de la 5500RON la 1200RON brut. Da, nu s-au platit salariile (dupa caz) de 7 luni iar PFA dupa caz, pana la 11 luni. Colegii care sunt in aceeasi situatie vor sa actioneze in instanta firma, si sunt de acord sa vina ca martori in proces pentru a dovedi ca acest act aditional a fost impus sub amenintarea cu disponibilizarea - amenintare injusta, nelegitima dar de efect.