Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

stie cineva daca are vreo sansa noul cod penal si daca da cam pe cand ar putea intra in viguare?
pop sorin a scris:

Corect, insa am cerut argumente si am primit ironii....atata stie.

Pai daca atata stie,aratati dumneavoastra ca stiti mai mult.
Si acum ca tot v-ati pus de-acord si in plus mi-ati desconspirat identitatea va las sa discutati in pace si eu raspund la intrebare:
1.Presedintele a promulgat Noul Cod Penal.
2.Guvernul a definitivat "Proiectul de Lege pentru punerea în aplicare a Codului penal şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative care cuprind dispoziţii penale" care se afla in Parlament si urmeaza sa fie validat.
Redau art 247 si 248 din Legea sus-mentionata:

Art. 247
Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.510 din 24 iulie 2009 intră în vigoare la data de 1 octombrie 2011.

Art. 248
Prezenta lege intră în vigoare la data de 1 octombrie 2011 , cu excepţia art. 130 pct. 6 şi 250, care intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I
Vezi domnu' Pop Sorin ca am citit pentru tine.
Fara legatura cu cele de mai sus am si eu o intrebare:
Nu cumva lucrezi in politie?
Te intreb deoarece am observat ca rezonezi cu frank_kvitta, si in plus ai demonstrat reale calitati de cercetare prin deconspirarea mea.:O
poate tot eu sunt si ``pop sorin``.asta e buna.

chiar rezonam?interesant,ma gandesc s a ma insor,are si masina :))

da, sunt ziua avocat si noaptea ma intalnesc cu Frank_Kvitta, ne imbracam in ninja si intram la oameni in casa....:tooth:
Putem abera pana la Arad si inapoi insa nu suntem pe un site de socializare.
Trecand peste ''romanul e bun la toate'' si ''presupunerea e mama greselilor'' stimabile OMUCUCIOCANU :

- Noul Cod penal va intra în vigoare la data care va fi stabilită în legea pentru punerea în aplicare a acestuia, urmând ca în termen de 12 luni de la data publicării, Guvernul să supună Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea în aplicare a acestuia.
- daca spuneati ''domn'le, toate indiciile duc spre data de 1 oct 2011...'' atunci era altceva si implicit cel care a lansat problema de fond NU era indus in eroare de dvs.
- intradevar sunt indicii care duc spre 1 oct 2011 insa nu poate fi vorba de o aplicare cu data certa.
- art 247 si 248 sunt in Parlament si urmeaza a fi validate deci URMEAZA !!!
- sa nu mai zicem ca Presedintele da ultimul accept

Pe cale de consecinta logica acest subiect este epuizat .

Recomandare OMUCUCIOCANU: presupunerea e mama greselilor, incercati sa nu induceti lumea in eroare. :closedtopic:
pop sorin, utilizator
Mi-ati dat o lectie....
De-acum inainte nu va mai contrazic ca e clar ca ma faceti "varza", lasand la o parte ca m-ati deconspirat.
Oricum, lectura placuta si atentie la volan!;)