Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal pentru pensie de intretinere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal pentru pensie de intretinere

Buna seara, in codul penal este un articol privind marturia mincinoasa? Fostul sot a mintit ca este pl ecat din tara insa eu l-am vazut in oras si as vrea sa ma duc in audienta cu procuror si sa ii spun.va multumesc!Sanatate!
Buna seara, da, exista in Codul penal infractiunea de marturie mincinoasa, insa se aplica in cazul persoanelor care au calitatea de martori in proces.Este mai degraba un fals in declaratii, infractiune prevazuta de art. 292 , al carei obiect juridic special il constituie apararea increderii publice cu privire la sinceritatea declaratiilor facute in fata autoritatilor , pentru a se produce consecinte juridice.
Sotul dvs nu poate fi tras la raspunde pentru marturie mincinoasa intrucat nu are calitatea de martor.
Nu exista motive intemeiate pentru a fi admisa nici plangerea pentru fals in declaratii.
parintii lui a trimis la sectia de politie ca este plecat din tara si el se plimba relaxat cu masina luxoasa prin oras si nu este un motiv intemeiat ca parintii lui a mintit organul de politie? va multumesc pentru raspuns....dar cu legile din romania....protejeaza infractorii
r.gabi a scris:

Sotul dvs nu poate fi tras la raspunde pentru marturie mincinoasa intrucat nu are calitatea de martor.
Nu exista motive intemeiate pentru a fi admisa nici plangerea pentru fals in declaratii.
Daca parintii lui a mintit, atunci acestia au savarsit o infractiune (fals in declaratii) si nu sotul dvs ...
Buna ziua! Imi este greu sa inteleg... Instanța nu este interesată de adevăr?

Radu Gabrian a scris:

Sotul dvs nu poate fi tras la raspunde pentru marturie mincinoasa intrucat nu are calitatea de martor.
Nu exista motive intemeiate pentru a fi admisa nici plangerea pentru fals in declaratii.