avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a legii (pagina 10)

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010 si intra in vigoare de la data de 1 ianuarie 2011.

Actul normativ, in integralitatea sa, poate fi consultat accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Ultima modificare: Miercuri, 22 Decembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da, m-am uitat si eu in lege. Nu stiam unde sa caugt.
Va multumesc mult.
Am si eu urmatoarea intrebare: ce se intampla cu un salariat (care indeplineste cumulativ conditiile de varsta standard de pensionare si stagiu minim de cotizare) intre data depunerii dosarului de pensie si data primirii deciziei de pensionare? Potrivit art. 56 din Codul Muncii, contractul individua de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a celor doua conditii, iar conducatorul unitatii trebuie sa faca decizie de constatare a incetarii de drept a contractului individual de munca in termen de 5 zile lucratoare si sa o comunice salariatului respectiv in alte 5 zile lucratoare.
Omul respectiv va primi salariul pana la primirea deciziei de pensionare, sau doar pana in ziua cand indeplineste conditiile de varsta standard si stagiu minim de cotizare? (avand in vedere incetarea de drept a contractului sau individual de munca).
@silvanus

Angajatul va primi salariul pana la data incetarii de drept a cim. Atentie, cim inceteaza de drept la data indeplinirii conditiilor privitoare la implinirea varstei standard de pensionare si la realizarea stagiului minim de cotizare. Daca este vorba despre varsta standard redusa de pensionare, cim inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie.
Va multumesc pentru raspuns. Este vorba de varsta standard de pensionare, neredusa.
Gabriela Pintea a scris:

In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 318, din 9 mai 2011 a fost publicat Ordinul ministrului muncii, familiei si protectiei sociale, al ministrului apararii nationale, al ministrului administratiei si internelor si al directorului Serviciului Roman de Informatii nr. 1.453/M.34/18.769/10.161/2011 pentru aprobarea Regulamentului privind organizarea, functionarea si structura Comisiei centrale de contestatii din cadrul Casei Nationale de Pensii Publice, precum si pentru aprobarea Regulamentului privind organizarea, functionarea si structura comisiilor de contestatii din cadrul Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii.


buna ziua
as avea si eu nevoie sa ma lamuriti sau eventual sa ma ajutati daca puteti .Mama mea a iesit la pensie anticipat de acum 3 ani insa sa constata ca mama mea trebuia sa iasa inca de acum 1 an jumate la pensie de drept plus ca nu i sa calculat grupa a doua am facut doua cereri una ca sa poate iesi de drept la pensie si a doua ca sa ii calculeze grupa care nu i-a fost trecuta deloc in decizie .Am primit un prim raspuns la prima decizie si anume ca de la 1 ianuarie 2011 a iesit la pensie de drept .Inrebarea mea este :daca ea a iesit la pensie de acum un an jumatate nu ar trebui sa-i dea retroactiv din urma banii.?aceasi inrebare o pun si pt grupa a doua ?(aici cel putin nu i s-a calculat deloc ).Va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 30 Octombrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Calcul pensie daniela-claudia daniela-claudia Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia la limita de varsta, mai exact daca se iau in calcul veniturile obtinute in ultimii ani de activitate.Solicit ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie paulacarmen paulacarmen Ma numesc Mitran Paula Carmen, sunt nascuta pe 8 martie 1953, iar anul acesta m-am pensionat la limita de varsta, avand o vechime de 25 de ani in domeniul ... (vezi toată discuția)
Pensionare pe caz de boala andra_georgi2002 andra_georgi2002 Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum se calculeaza pensia pe caz de boala. In functie de salariul net pe ultimele 6 sau 12 luni, sau venitul pe aceasta ... (vezi toată discuția)