avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a legii (pagina 10)

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010 si intra in vigoare de la data de 1 ianuarie 2011.

Actul normativ, in integralitatea sa, poate fi consultat accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Ultima modificare: Miercuri, 22 Decembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc domna Gabriela!
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua

Am iesit la pensie incepand cu data de 01,03,2013. Inafara de ultimul salariul cel aferent lunii februarie 2013, am primit 3 salarii compensatorii.
Azi am primit de la Casa de Pensii o Decizie privind recuparea sumelor incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale in care mi se solicita restituirea unei sume de 3081 de lei intrucat in perioada 01,03,2013 - 31,05,2013 as fi incasat sume necuvenite.
Eu presupun ca e vorba de acele 3 salarii compensatorii pentru ca eu din data de 01,03,2013 am incetat raportul de munca.

Ce pot face in aceasta situatie?
Va multumesc
Salariile compensatorii nu au legatura cu debitul(suma de restitut).

Legea 263/2010


ART. 107

(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.

(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.


Diferentele sunt pe cele 6 luni(martie-iulie 2013).

Precizati:
-Cat este punctajul mediu anual din prima decizie.
-Cat este punctajul mediu anual din decizia de revizuire(ultima).

Alte discuții în legătură

Calcul pensie daniela-claudia daniela-claudia Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia la limita de varsta, mai exact daca se iau in calcul veniturile obtinute in ultimii ani de activitate.Solicit ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie paulacarmen paulacarmen Ma numesc Mitran Paula Carmen, sunt nascuta pe 8 martie 1953, iar anul acesta m-am pensionat la limita de varsta, avand o vechime de 25 de ani in domeniul ... (vezi toată discuția)
Pensionare pe caz de boala andra_georgi2002 andra_georgi2002 Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum se calculeaza pensia pe caz de boala. In functie de salariul net pe ultimele 6 sau 12 luni, sau venitul pe aceasta ... (vezi toată discuția)