Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a legii (pagina 10)

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010 si intra in vigoare de la data de 1 ianuarie 2011.

Actul normativ, in integralitatea sa, poate fi consultat accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc domna Gabriela!
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua

Am iesit la pensie incepand cu data de 01,03,2013. Inafara de ultimul salariul cel aferent lunii februarie 2013, am primit 3 salarii compensatorii.
Azi am primit de la Casa de Pensii o Decizie privind recuparea sumelor incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale in care mi se solicita restituirea unei sume de 3081 de lei intrucat in perioada 01,03,2013 - 31,05,2013 as fi incasat sume necuvenite.
Eu presupun ca e vorba de acele 3 salarii compensatorii pentru ca eu din data de 01,03,2013 am incetat raportul de munca.

Ce pot face in aceasta situatie?
Va multumesc
Salariile compensatorii nu au legatura cu debitul(suma de restitut).

Legea 263/2010

ART. 107

(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.

(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.

Diferentele sunt pe cele 6 luni(martie-iulie 2013).

Precizati:
-Cat este punctajul mediu anual din prima decizie.
-Cat este punctajul mediu anual din decizia de revizuire(ultima).