Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social

Stie cineva cum trebuie sa procedez la majorarea capitalului social al unui SRL? ma intereseaza in mod special procedura de citare a asociatilor pentru a subscrie. Am inteles ca se poate face si prin publicare intr-un ziar sau Monitorul oficial.Si ce se intampla daca unul dintre asociatii astfel citati nu raspunde invitatiei de a subscrie? este exclus de drept din societate?

Multumesc.
Articolul acela din legea 31 il stiam si eu, dar nu pot sa il invoc. Merci oricum
Tocmai asta spuneam, alt temei nu exista, deci nu aveti cum sa excludeti pur si simplu un asociat. Daca nu vrea sa se retraga sau sa cesioneze partile sociale, nu aveti decat doua optiuni: 1) acceptati situatia; 2) cereti dizolvarea societatii pentru neintelegeri intre asociati. Atat.