Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varstele standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varstele standard de pensionare

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca dupa noua lege a pensiilor femeile se vor pensiona la 63 de ani incepand cu 1 ianuarie 2011 sau aceasta lege se va aplica esalonat pana in anul 2030.

Va multumesc.
Deci trebuie sa merg cu hotararea judecatoreasca la casa de pensii ca sa-mi treaca grupa I in cartea de munca, fara ca aceasta hotarare sa fie investita sau legalizata la registratura instantei?
Va multumesc.
alma29 a scris:
Deci trebuie sa merg cu hotararea judecatoreasca la casa de pensii ca sa-mi treaca grupa I in cartea de munca,

Casa de pensii nu are atributii in acest sens. Numai angajatorul poate opera in carnetul dvs. de munca.
Multumesc. Angajatorul are obligatia de a trece grupa I in cartea de munca chiar daca hotararea nu este investita si legalizata?
Eu nu stiu care a fost obiectul litigiului dvs., nici cu cine v-ati judecat etc. Am presupus ca a fost litigiu de munca si, asa cum am precizat, hotararea judecatoreasca data intr-un litigiu de munca este executorie de drept, angajatorul avand obligatia sa o puna in executare fara indeplinirea vreunei formalitati.

Buna ziua,
La casa de pensii nu-mi primesc dosarul de pensionare pentru ca hotararea judecatoreasca de acordare a grupei I de munca nu este investita. Au dreptul sa procedeze asa daca acest tip de hotarari nu se investesc?
Va multumesc.