Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cum pot anula o vanzare?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cum pot anula o vanzare?

Buna ziua.
Problema mea este putni mai delicata, si nu stiu cat de etica, dar, dupa cum urmeaza:
Am o matusa care a decedat in 2007. In 2002 ea a vandut o suprafata de 4500 mp de teren pe un pret derizoriu (8 milioane) in conditiile in care pretul pamantului in zona respectiva (Cluj-Nokia) era si atunci de 10 euro/mp. Intre matusa mea si cumparator s-a intocmit o intelegere scrisa (cumparatorul a dat doar o parte din bani), apoi un precontract cand cumparatorul a dat si restul sumei...si aici s-a incheiat toata relatia vanzator-cumparator.
Eu am primit prin mostenire, printre altele, si acel teren, am facut succesiunea.
Problema este ca eu nu stiam absolut nimic despre vanzarea acelui teren pana acum vreo luna, cand cumparatorul m-a intrebat ce facem, daca mai e valabila tranzactia. La momentul respectiv am spus ca da, dar abia acum am aflat ca intabularea ma costa 3500 RON.
In aceste conditii as dori sa stiu daca se poate anula tranzactia, pentru ca nu vreau sa platesc 3500 RON intabularea pentru un teren vandut cu 800 de RON, si , in plus, la ora actuala acel teren valoreaza 135.000 euro.
Exista vreo posibilitate de-a anula tranzactia? Cumparatorul nu pare foarte incantat de idee (normal), deci probabil ca varianta rezilierii pe cale amiabila cade.
Este o intamplare nefericita ca mi-am adus aminte acum. Eu nu stiam de acest teren pana sa-mi apara pe titlul de proprietate. Oricum, voi apela la un avocat, pentru ca, la fel, nu se poate sa ne amintim sa ne facem datoria fata de vanzator numai cand vine nokia la cluj si terenul valoreaza cat valoreaza, nu?
Matusa mea l-a lasat pe el, ca si pe inca vreo 2-3 persoane dealtfel, sa lucreze terenul pentru ca nu-si permiteau sa le cumpere, si pentru ca unchiul meu a murit inainte sa ma nasc eu, si nu are cine sa-l lucreze...asa se face in zona aceea.
ionut_b, utilizator
Care titlu de proprietate? Dv. nu aveti titlu de proprietate pe numele dv. pentru acel pamant. Aveti titlul autorului dv. si certificat de mostenitor; acestea, impreuna, va arata pe dv. proprietar.
Titlul autorului dv. l-ati dus dv. la notar, deci stiati de el, ca doar nu l-am instiintat eu pe notar... Corect?
Apoi, abia ne-ati spus ca ati platit impozitul si pe acel teren... pai nu v-ati uitat ca platiti impozit pe 5 bucati in loc de 4 (ca exemplu...)?

Matusa putea sa doneze terenul etc. Dar... daca asa se face in zona aceea, atunci invocati obiceiul in aparare... insa nu cred sa accepte vreo instanta ca partile aveau obiceiul sa nu vanda teren dar sa ia totusi ceva bani pe el, apoi sa-i lasa pe noii cumparatori sa-l munceasca...
Mergeti cu actele la un avocat, poate gaseste vreo buba referitoare la pret sau altceva... Eu nici nu stiu cat era atunci valoarea terenului... Oricum, daca atunci nu ati stiut, acum, cand stiti, sigur ca veti apela la servicii profesioniste... ca vorbim de zeci de mii de euro, nu?

Bafta!
buna!!!!!!! scz as avea nevoie de niste informati pt a deschide o piscina puplica ce acte necesare imi trebuiesc ?
AVLIL a scris:

Care titlu de proprietate? Dv. nu aveti titlu de proprietate pe numele dv. pentru acel pamant. Aveti titlul autorului dv. si certificat de mostenitor; acestea, impreuna, va arata pe dv. proprietar.
Titlul autorului dv. l-ati dus dv. la notar, deci stiati de el, ca doar nu l-am instiintat eu pe notar... Corect?
Apoi, abia ne-ati spus ca ati platit impozitul si pe acel teren... pai nu v-ati uitat ca platiti impozit pe 5 bucati in loc de 4 (ca exemplu...)?

Evident ca stiam despre titlu, doar sunt mostenitor, nu?Impozitul l-am platit INAINTE sa aflu ca acel teren a fost "vandut".

Matusa putea sa doneze terenul etc. Dar... daca asa se face in zona aceea, atunci invocati obiceiul in aparare... insa nu cred sa accepte vreo instanta ca partile aveau obiceiul sa nu vanda teren dar sa ia totusi ceva bani pe el, apoi sa-i lasa pe noii cumparatori sa-l munceasca...
Mergeti cu actele la un avocat, poate gaseste vreo buba referitoare la pret sau altceva... Eu nici nu stiu cat era atunci valoarea terenului... Oricum, daca atunci nu ati stiut, acum, cand stiti, sigur ca veti apela la servicii profesioniste... ca vorbim de zeci de mii de euro, nu?

Obiceiul este sa lasi pe altul sa-ti lucreze terenul (daca nu vrei sau nu poti sa-l lucrezi tu), dar nu iei nici un ban pentru chestia asta.
Cat despre valoarea terenului, nu stiu in ce masura are importanta, din moment ce eu nu stiam de teren pana sa-l mostentesc, si l-am mostenit la sfarsitul anului 2007.

Bafta!

Va multumesc si va asigur ca nu sunt un om rau si nu vreau sa insel pe nimeni. Doar ca mi se pare ca pamantul acela a fost cumparat la vremea lui pe bani de nimic, a fost lasat de izbeliste, iar daca nu crestea pretul si in ziua de azi era tot in acelasi stadiu cu actele. Daca il mosteneam in 2005 exact acelasi lucru am fi discutat.
Domnule Ionut,
Nu conteaza cand ati platit impozitul sau nu, dv. mi-ati spus ca nu stiati de acel teren si eu v-am aratat ca ar fi trebuit sa stiti. Si e normal sa dati pamantul sa fie lucrat, nu e nimic rau! Dar nici sa nu intrebati: dom'le, in ce baza, da' de ce te-a lasat matusa mea pe tine etc.? Asta vreau sa spun!
Si asta va vrea sa spuna si legea, eu va arat care probleme se vor pune in instanta. Sunt chestiuni de fapt care vor avea mare relevanta. Daca nu va place ceea ce va arat aici, imi pare rau, dar daca tot ati pus niste intrebari cred ca ar trebui sa stiti cum se va aborda problema, fie ca va place sau nu de mine din cauza franchetei. :(

Daca dv. nu vedeti importanta valorii terenului, atunci eu ar trebui sa... va fac teoria pretului care trebuie sa fie sincer, determinat, serios etc.? Imi pare rau, sunt pagini-pagini. Voiam sa vad daca gasim vreun motiv de anulare...