avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal

in mai-iulie 2009 am dus lemne la scolile dintr-o comuna eu avand o firma, prin noiembrie am fost chemat sa dau o declaratie ca s-a dus cantitatea respectiva, afland ca a venit al director si l-a acuzat pe primar ca nu este toata cantitatea, facan plangere la politie. Eu am depus avizele si notele de receptie semnate de primarie pt. cantitatea din contract, iar acum am primit citatia de MARTOR-FAPTUITOR. Ce trebuie sa fac?
Cel mai recent răspuns: frank_kvitta , utilizator 22:10, 28 Decembrie 2010
Sa mergeti sa dati declaratie.
Daca aveti dovezi ca s-a receptionat cantitatea nu veti avea probleme penale.
Citarea dvs. intr-o dubla calitatea adica si de martor dar si de faptuitor nu-mi suna bine deloc.
Angajati avocat si mergeti la audiere insotit de catre acesta.
daca va duceti singur, vedeti cum vb anchetatorii cu dvs si daca din comportamentul lor banuiti cumva ca vor neaparat sa "va faca pe infractoru" atunci spuneti ca nu doriti sa dati nicio declaratie, (aveti acest drept conf art 70 al 2 cod proc pen si nu toti anchetatorii aduc asta la cunostinta celor audiati) si va luati un avocat, sau solicitati anchetatorului sa ceara unul din oficiu si dati declaratie ulterior, asistat de avocat.

in situatia in care va audiaza doar ca martor si nu faptuitor, sunteti OBLIGAT sa dati declaratie si sa spuneti ceea ce stiti, dar si aici aveti dr de a fi asistat de un avocat.
Ultima modificare: Marți, 28 Decembrie 2010
Istvan Dalyay, Avocat
simonette12 a scris:

Citarea dvs. intr-o dubla calitatea adica si de martor dar si de faptuitor nu-mi suna bine deloc.
[/quot
=D>
Categoric, nu exista aceasta calitate in dreptul penal!

Mergeti la audiere si aflati despre ceea ce este vorba, apoi, daca este cazul, va angajati avocat!
daistvan a scris:

daca va duceti singur, vedeti cum vb anchetatorii cu dvs si daca din comportamentul lor banuiti cumva ca vor neaparat sa "va faca pe infractoru" atunci spuneti ca nu doriti sa dati nicio declaratie, (aveti acest drept conf art 70 al 2 cod proc pen si nu toti anchetatorii aduc asta la cunostinta celor audiati) si va luati un avocat, sau solicitati anchetatorului sa ceara unul din oficiu si dati declaratie ulterior, asistat de avocat.

in situatia in care va audiaza doar ca martor si nu faptuitor, sunteti OBLIGAT sa dati declaratie si sa spuneti ceea ce stiti, dar si aici aveti dr de a fi asistat de un avocat.


Anchetatorii se pot comporta in asa fel incat sa creada ca sunt de partea lui,si ca el nu va pati nimic daca va declara,chiar si unele chestii ireale.

Daca considera ca este vinovat de ceva,sau ca ar putea fi ``bagat`` in vreo cauza penala,atunci tebuie consultata un avocat inainte de a se prezenta in oricare dintre calitati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martor suspect.dreptul avocatului martorului de a depune cereri in faza de urmarire penala CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ce parere aveti,avocatul martorului suspect are dreptul de a-si apara clientul care are calitatea de martor dar este suspectat in mod evident ca a comis ... (vezi toată discuția)
Asistenta juridica prin avocat a martorului suspect de omor la efectuarea oricarui act de urmarire penala CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Intrebarea din titlu imi pare interesanta. Daca martorul este suspect conform pararii vadite a organului de ancheta penala, dar nu are calitatea de suspect ... (vezi toată discuția)
Martor in dosar trafic de droguri dumitrescur dumitrescur Buna seara, as dorii sa stiu si eu ce inseamna o scrisoare care am primit-o, de la diicot sunt chemat ca martor dar nu spune de ce sau pentru ce , doar atat \" ... (vezi toată discuția)