Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Societati de consultanta juridica
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Societati de consultanta juridica

Buna! Am o mare dilema: pe vremuri consilierii juridici putea functiona sub forma unui SRL, lucru care nu mai este posibil azi ... pt ca legea nu le mai permite cons. jur. sa-si infiinteze astfel de firme; dar cu toate acestea, cei care au reusit sa-si infiinteze astfel de societati functioneaza si azi pe baza codului caen 6910 - activitati juridice. Pe de alta parte, legea consilierilor juridici prevede acum ca acestia pot fi numiti in functie sau angajati cu CIM... prin urmare intrebarea mea este: o astfel de firma poate angaja un consilier juridic cu CIM?
Si atunci care este raportul dintre aceasta firma si "clienti"? In instanta cine reprezinta clientul? Firma sau consilierii juridici angajati ai firmei?
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
CAMERA DEPUTAŢILOR SENATUL

L E G E nr.100 din 3 iunie 2010

privind împădurirea terenurilor degradate

Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Art. 1. ? Sunt supuse prevederilor prezentei legi terenurile
degradate, indiferent de forma de proprietate, care pot fi ameliorate prin
lucrări de împădurire, în vederea protejării solului, a refacerii echilibrului
hidrologic şi a îmbunătăţirii condiţiilor de mediu.
Art. 2. ? Obiectul prezentei legi îl constituie împădurirea
terenurilor degradate, astfel cum sunt definite la pct. 48 din anexa la
Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările şi completările
ulterioare.
freeelis a scris:

siempreska a scris:

Dar inca exista asemenea firme care isi desfasoara in continuare activitatea, cum ramane cu ele?

Isi pot desfasura activitatea in continuare fara probleme.

Art. 82. - (1) La data intrrii n vigoare a prezentei legi (Legea 255/2004) persoanele fizice sau juridice care au fost autorizate n baza altor acte normative ori au fost ncuviinate prin hotrri judectoreti s desfoare activiti de consultan, reprezentare sau asisten juridic, n orice domenii, i nceteaz de drept activitatea. Continuarea unor asemenea activiti constituie infraciune i se pedepsete potrivit legii penale.
abcdeadi a scris:

freeelis a scris:

siempreska a scris:

Dar inca exista asemenea firme care isi desfasoara in continuare activitatea, cum ramane cu ele?

Isi pot desfasura activitatea in continuare fara probleme.

Art. 82. - (1) La data intrrii n vigoare a prezentei legi (Legea 255/2004) persoanele fizice sau juridice care au fost autorizate n baza altor acte normative ori au fost ncuviinate prin hotrri judectoreti s desfoare activiti de consultan, reprezentare sau asisten juridic, n orice domenii, i nceteaz de drept activitatea. Continuarea unor asemenea activiti constituie infraciune i se pedepsete potrivit legii penale.

Sunt intrutotul de acord cu dvs ... insa cate asemenea societati si-au incetat activitatea? ...

Cred ca sunteti in eroare:
"Art. 82. - (1) La data intrarii in vigoare a prezentei legi*) persoanele fizice sau juridice care au fost autorizate in baza altor acte normative ori au fost incuviintate prin hotarari judecatoresti sa desfasoare activitati de consultanta, reprezentare sau asistenta juridica, in orice domenii, isi inceteaza de drept activitatea. Continuarea unor asemenea activitati constituie infractiune si se pedepseste potrivit legii penale.
(2) De asemenea, la data intrarii in vigoare a prezentei legi*) inceteaza de drept efectele oricarui act normativ, administrativ sau jurisdictional prin care au fost recunoscute ori incuviintate activitati de consultanta, reprezentare si asistenta juridica contrare dispozitiilor prezentei legi.
(3) Prevederile alin. (1) si (2) nu se aplica profesiei de consilier juridic, care va fi exercitata potrivit dispozitiilor Legii nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic

Noi discutam despre societatile de consultanta prin care isi desfasoara activitatea consilierii juridici. Legea 255/2004 modifica Legea nr. 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat si prevedere clar ca nu se aplica profesiei de consilier juridic.
siempreska a scris:

Cred ca sunteti in eroare:

Noi discutam despre societatile de consultanta prin care isi desfasoara activitatea consilierii juridici. Legea 255/2004 modifica Legea nr. 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat si prevedere clar ca nu se aplica profesiei de consilier juridic.

Societatile de consultanta prin care isi desfasoara activitatea consilierii juridici functioneaza ilegal conform Legii 255/2004.
Art. 82 alineatul 3 se refera la faptul ca prevederile alin. (1) si (2) nu se aplica profesiei de consilier juridic, care va fi exercitata potrivit dispozitiilor Legii nr. 514/2003 (numiti in functie sau angajati cu contract de munca si in slujba persoanei juridice angajatoare. Daca nu ar fi existat alineatul 3, atunci legea 255/2004 ar fi desfiintat profesia de consilier juridic.
Prevederile alin. (1) si (2) nu se aplica profesiei de consilier juridic. Profesia de consilier juridic este specifica unei persoane fizice, nicidecum persoanei juridice.