Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Afiliat loto
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Afiliat loto

Buna ziua, am o intrebare.
Care este formalitatea legala ca sa incep urmatoarea afacere.
vreau sa imi fac o agentie online de loto, unde clinetii poate sa joace la loto prin intermediul meu, ei aplica la numerele dorite, iar eu le cumpar biletul, si le trimit scanat. Atat din loteria din Ro, cat si din europa.
Trebuie sa fiu asociat cu loteria, sau pur si simplu se incadreaza la prestari serviciu?
Multumesc mult
Da, eram in eroare, dar doar cu privire la Franta (nu stiu de Ungaria). Multumesc de precizare! Am gasit un studiu din 2006 realizat pentru Comisia Europeana exact pe aceasta problema, pe care vi-l recomand. Din prima parte:

Some countries also impose specific requirements with respect to the players. Thus, France requires that the players be resident in the country, whereas in the Netherlands, De Lotto’s Rules and Regulations require that each player have a Dutch bank account.

Prin urmare, Franta ar cere jucatorilor sa fie rezidenti. In opinia mea, nu cred ca ar putea cere si la loterie (adica bilete) asa ceva. Pe de alta parte, exista o Euroloterie, care functioneaza in 8 tari printre care si Franta, aceea cum este posibila?

In tot cazul, va recomand acest studiu comprehensiv, care specifica de exemplu ce state interzic ce doreste utilizatorul care a pornit discutia (facilitarea jocului intr-o alta tara):
In certain Member States (the Czech Republic, Denmark, Germany, Hungary, the Netherlands, Slovakia and Sweden), it is unlawful to facilitate participation in foreign games of chance. It may similarly be unlawful to deliberately participate in an illegal game of chance offered by a foreign operator not licensed by the competent national authority of the Member State where the participant resides (Austria, Germany, the Netherlands).

si
Prohibition against sale of tickets in foreign lotteries (Cyprus, Czech Republic, Finland, Portugal, Spain, Sweden, Slovakia and the United Kingdom).

Studiul principal aici
[ link extern ]
Prezentare detaliata a legislatiei nationale aici
[ link extern ]
Problema compatibilitatii legislatiei nationale cu principiul liberei circulatii a bunurilor si serviciilor + taxele nationale
[ link extern ]
Economia jocului (cati bani scot tarile europene)
[ link extern ]
O estimare a impactului acestui "remote gaming" (joc in strainatate) si studii de impact
[ link extern ]

In opinia mea, daca va uitati la concluziile spetelor ECJ Schindler, C- 275/92, 24.3.1994 si ECJ Lindman C-42/02, 13.11.2003, veti vedea ca din moment ce jocurile sunt servicii sub legea comunitatii si statele nu au voie sa discrimineze pe baza de nationalitate/rezidenta decat proportional cu scopul urmarit, logic ar fi ca restrictia de rezidenta franceza sa fie considerata discriminatorie. Voi cauta o speta chiar pe aceasta problema.
eumarian, utilizator