Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se obtine arestarea preventiva pentru inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se obtine arestarea preventiva pentru inselaciune?

Cum se poate obtine arestarea preventiva in cazul unui inculpat cercetat pentru inselaciune?
Inselaciunea este pentru un autoturism in valoare de 50000 euro. Bunul nu este recuperat. Faptuitorul are cazier impresionant, mai are si alte dosare penale pe rol.
Se cunoaste orasul si locul unde isi desfasoara activitatea faptuitorul.
florindbro a scris:

frank_kvitta a scris:

Formulati o petitie cu toate obiectiunile dumneavoastra,si cerintele,si inaintatio procurorului.

In aceea petitie,motivati in baza legii,de ce doriti arestarea preventiva.

Domnule politist!
Dvs. cum procedati in astfel de cazuri?
La procuror nu are rost sa ma duc. Eventual la un superior de-al dansului.
O cerere de sechestru asigurator si o cerere de arest preventiv am facut.
Cererea de sechestru mi-a fost respinsa pt. ca nu se stie daca mai exista bunul.
La cererea de arest preventiv nu am primit raspuns.
Poate stiti dumneavoastra un mijloc de al impulsiona pe procuror, bineinteles legal.
Politistul care se ocupa de caz nu poate face o propunere in acest sens?

Politistul trimite dosarul la procuror cu o propunere.
Daca considera ca infractorul reprezinta pericol social,sau s-ar putea sa ``fuga`` din tara,sa se sustraga de la cercetari,sa mai comita alte infractiuni pe timpul cercetarilor,sau daca infractiunea este de o gravitatate sporita,acest politist poate trimite dosarul co propunere de arestare preventiva.
Procurorul analizeaza lucrarile de la dosar,de obicei il audiaza pe inculpat.iar daca considera ca politistul avea dreptate,si ca trebuie arestat,emite ordonanta de retinere,iar apoi judecatorii,pot sa emita mandat de arest preventiva.

In cazul dumneavoastra,cu parere de rau,nu cred ca cineva a propus arestarea preventiva,dar s-ar putea daca insistat,si argumentati bine,in baza legala,sa emita procurorul ordonanta de retinere.

Din ceea ce stiu depsre cazul dumneavoastra,ar fi timpul sa fie retinut,deoarece avand mai multe dosare penale,si antecedente s-ar putea sa ``fuga``oricand din tara.

Dar si in acest caz,ar putea sa-i dea doar interdictie de a nu parasi localitatea.

Succes
Multumesc tuturor pentru ultimele informatii.
Voi tine cont de sfaturile dumneavoastra si voi face o noua cerere de retinere pentru domnul inculpat. Pentru ca se pare ca e un "domn" din moment ce nimeni nu se atinge de dansul si poate sa actioneze in voie. Cunoscutii imi spun ca se misca in voie prin Bucuresti si se da mare patron.
Din curiozitate,as dori sa reveniti dupa ce faceti toate demersurile.
Va doresc succes.
Cu siguranta va voi tine la curent!
Am nevoie de sfaturile si indicatiile dumneavoastra.
Si nu fac neaparat acest lucru pentru a obtine parerile unor specialisti, ci din dorinta de a obtine si alte pareri, care sper ca vor fi obiective.
florindbro, utilizator
Am primit raspunsul de la procurorul de caz.
Nu se poate dispune arestarea preventiva pentru inculpat la sugestia partii vatamate.
Aceasta trebuie sa vina din partea politiei.
Evident am cerut si parerea sefului politiei. Acesta mi-a precizat ca numai procurorul de caz poate dispune luarea masurii arestului preventiv.
Si uite asa fiecare se spala pe maini. Autoturismul meu nu este recuperat si hotul sta in libertate ca sa mai poata tepui si pe altii.
Aceasta este justitia din Romania!
De fapt sa nu generalizez. Cei ce isi bat joc de mine sunt:
Politia sectorului 6 Bucuresti;
Parchetul de pe langa Judecatoria sectorului 6 prin procuror Oancea Cristian;
Parchetul de pe langa Inalta Curte de Justitie si Casatie;
Politia municipiului Timisoara;
Parchetul de pe langa Judecatoria Timisoara prin procuror Mihai Valentin.
florindbro, utilizator