Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit dividende

#-o
Nu ma ajuta nimeniiiiiiiiiii???????????
Va roggggggggggggggggggggggg
:-/
Declaratia 205, al carui termen de depunere a fost 30.06.2008, se refera la dividendele PLATITE in cursul anului 2007.
De exemplu:
Intr-o firma sunt 2 asociati. La 31.12.2006, profitul net, in valoare de 100000 lei, a fost repartizat in totalitate pe dividende (50% asociatul X si 50% asociatul Y).
In luna iulie 2007, asociatul X isi ridica dividendele. Firma ii opreste impozitul si ii plateste diferenta, astfel:
suma bruta: 50000 lei
impozit: 8000 lei
rest de plata: 42000 lei
Impozitul retinut, se vireaza la bugetul statului si se declara in declaratia 100, pana pe data de 25.08.2007.
In ceea ce priveste asociatul Y, acesta nu isi ridica dividendele la care are dreptul pana la sfarsitul anului 2007. Impozitul aferent dividendelor cuvenite lui Y se plateste pana pe 31.12.2007 si se declara in declaratia 100, aferenta lunii decembrie 2007, cu termen de depunere 25.01.2008.
In declaratia 205, cu termen de depunere 30.06.2008, se declara DOAR dividendele PLATITE lui X.
In acest sens, vezi Codul fiscal art. 93 alin. 1 si alin 2 si OMEF 2371/2007:

Codul fiscal

Art. 93. - (1) Plătitorii de venituri, cu regim de reţinere la sursă a impozitelor, sunt obligaţi să calculeze, să reţină, să vireze şi să declare impozitul reţinut la sursă, până la termenul de virare a acestuia inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul titlu.
(2) Plătitorii de venituri, cu regim de reţinere la sursă a impozitelor, au obligaţia să depună o declaraţie privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, până la data de 30 iunie a anului fiscal curent pentru anul expirat.

OMEF 2371/2007

INSTRUCŢIUNI
de completare a formularului 205 "Declaraţie informativă privind
impozitul reţinut pe veniturile cu regim de reţinere la sursă,
pe beneficiari de venit", cod 14.13.01.13/I

Col. 1 - se completează pentru fiecare beneficiar de venit în parte, înscriindu-se numele şi prenumele persoanelor fizice cărora li s-au efectuat plăţi în cursul anului fiscal.
Col. 4 - se înscrie suma reprezentând totalul impozitului pe venit/câştig calculat şi reţinut cu ocazia plăţilor efectuate în cursul anului pentru fiecare beneficiar de venit. Impozitul pe venit se calculează de plătitorul de venit, corespunzător regulilor prevăzute pentru fiecare categorie de venit, în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

Va multumesc mult! Cred ca am facut o greseala !
Inteleg din ce mi-ati scris, ca in decl.205 ,trec dividendele anului 2006 incasate in 2007.
Eu am trecut dividendele anului 2007, motiv ptr care m-am grabit sa le incasez,crezind ca numai pina la 30.06.2008 am voie sa le incasez.(lg.441/2006 art.67:al 2,5). Ac. lege prevede ca dividendele nu se platesc mai tirziu de 6luni de la data aprobarii sit.fin.aferente exercit.fin.incheiate.Din moment ce le platesc,nu trebuie sa le si raportez ?
In ac.sit. daca am gresit, cum pot repara greseala ?
barbutadddddddddddddd, utilizator
Pentru dividendele aferente anului 2007, platite in anul 2008:
1. Obligatii declarative:
a) se declara impozitul pe dividende, aferent dividendelor ridicate, in declaratia 100, corespunzatoare lunii in care au fost platite dividendele respective, cu termen de depunere 25 ale lunii urmatoare ridicarii dividendelor;
b) declaratia 205, aferenta acestor dividende platite, se va intocmi si se va depune in anul 2009.
2. Obligatii de plata:
a) se plateste impozitul pe dividende respectiv, pana pe 25 ale lunii urmatoare ridicarii dividendelor.

Exemplu:
In luna iunie 2008, s-au ridicat dividende in valoare de 100000 lei, impozit aferent 16000 lei, rest de plata 84000 lei.
Pana pe 25.07.2008, se vireaza impozitul si se declara in declaratia 100.
In anul 2009, pana pe 30.06., in declaratia 205, se declara dividendele platite si impozitul aferent, pe fiecare beneficiar de venit.

In ceea ce priveste intocmirea eronata a declaratiei 205, puteti face o declaratie rectificativa.
Am inteles acum ac.lucru si multumesc frumos ! Sint incepatoare si mai gresesc !(asta nu inseamna ca este si normal;m-am grabit sa predau ca sa nu depasesc termenul si nu mai m-am documentat)
Avind in vedere ca explicatii atit de frumos ,nu puteti sa-mi spuneti si cum pot repara acum greseala?( in actele contabile si ptr.depunerea declaratiei. ) Pot anula declaratia ?
Pentru a putea raspunde, am nevoie de urmatoarele informatii:
1. In anul 2007, s-au PLATIT dividende (aferente anului 2006 sau din alti ani anteriori)? Daca da, impozitul aferent acestora a fost virat si cand?
2. in anul 2008, in ce luna s-au platit dividendele?