Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nedumerire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nedumerire

Daca o ordonanta de urgenta in loc sa fie aprobata printr-o lege, are aviz nefavorabil de la o comisie si se propune respingerea legii de promulgare a ordonantei de urgenta aceasta din urma se aplica? Este in vigoare? Sau devine functionala numai in momentul in care se adopta legea?
Ordonantele de urgenta ale Guvernului intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sub conditia depunerii lor prealabile la Camera competenta sa fie sesizata, daca in cuprinsul lor nu este prevazuta o data ulterioara.