Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent si indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent si indemnizatie crestere copil

din 24 08 2009 beneficiez de ind pt cresterea copilului.as dorii sa stiu daca pe perioda indem beneficiez si de stimulentul de o suta de lei.si ce perioda trebuie sa mai lucrez cand mi se termina concediul la fostul loc de munca
1. Din OUG 148/2005:
Art. 3.
(1) Persoanele care sunt îndreptãţite sã beneficieze de indemnizaţia pentru creşterea copilului, reglementatã de prezenta ordonanţã de urgenţã, şi realizeazã venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, beneficiazã de un stimulent în cuantum lunar de 300 lei.
(3) În cazul persoanelor care beneficiazã de indemnizaţia pentru creşterea copilului şi solicitã dreptul la stimulent, plata acestei indemnizaţii se suspendã.
(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul stimulentului lunar prevãzut la alin. (1) este de 100 lei.

2. Cred ca m-am grabit cand am dat raspunsul din 05.1.2011.