avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... POPRIREA TERTILOR DE CATRE FINANTE
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

POPRIREA TERTILOR DE CATRE FINANTE

In cazul in care s-a primit de la finante o poprire pentru creantele datorate ale unui colaborator, dar in momentul respectiv nu exista nici-o suma. S-a facut acea declaratie la fisc ,cum ca nu exista nici-o creanta . Ulterior s-a reluat activitatea comerciala cu ace societate si facturile emise au fost insotite de chitante, care s-au achitat catre furnizor. La o perioada s-a primit de la fisc o adresa in care se precizeaza ca societatea datoreaza fiscului exact aceasi suma.:O
Ce e de facut in aceasta situatie???#-o:sorry:
Cel mai recent răspuns: ContSters158053 , utilizator 17:59, 14 Ianuarie 2011
sincer nu prea am inteles mesajul
aveti doua posibilitati
1. daca nu aveti datorii faceti adresa catre anaf specificand acest lucru si nu onorati poprirea, pe riscul dv. (poate ar fi recomandat sa faceti acest lucru) .... dar sincer pe raspunderea dv
2. va duceti in instanta (nu exista model) si cereti anularea popririi care a fost facuta, aici aveti sansa de a castiga sau nu. Aici va trebui sa vb. cu un avocat din zona dv., eu nu am cum sa va ajut

vb cu un avocat sa vedeti ce sa zice, adica daca aveti sanse de castig
sper sa rezolvati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare creanta sorynagabryela sorynagabryela Buna ziua! Suntem o societate comerciala distribuitoare de produse din carne, pe baza de facturi fiscale, si, avem de recuperat de la diversi rau-platnici ... (vezi toată discuția)
Pot fi executat silit in calitate de asociat al unui af? indii indii Sunt asociat intr-un AF . Ficul ma poate executa pentru datoriile pa care le inregistrez pe cod fiscal la locul de munca unde lucrez acum, altul fata de cel ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu girant jacqueline_k jacqueline_k Buna ziua! Vreau sa va intreb daca un executor judecatoresc poate cere societatii unde lucreaza salariatul infiintarea popririi pe 1/3 din veniturile sale ... (vezi toată discuția)