Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... POPRIREA TERTILOR DE CATRE FINANTE
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

POPRIREA TERTILOR DE CATRE FINANTE

In cazul in care s-a primit de la finante o poprire pentru creantele datorate ale unui colaborator, dar in momentul respectiv nu exista nici-o suma. S-a facut acea declaratie la fisc ,cum ca nu exista nici-o creanta . Ulterior s-a reluat activitatea comerciala cu ace societate si facturile emise au fost insotite de chitante, care s-au achitat catre furnizor. La o perioada s-a primit de la fisc o adresa in care se precizeaza ca societatea datoreaza fiscului exact aceasi suma.:O
Ce e de facut in aceasta situatie???#-o:sorry:
sincer nu prea am inteles mesajul
aveti doua posibilitati
1. daca nu aveti datorii faceti adresa catre anaf specificand acest lucru si nu onorati poprirea, pe riscul dv. (poate ar fi recomandat sa faceti acest lucru) .... dar sincer pe raspunderea dv
2. va duceti in instanta (nu exista model) si cereti anularea popririi care a fost facuta, aici aveti sansa de a castiga sau nu. Aici va trebui sa vb. cu un avocat din zona dv., eu nu am cum sa va ajut

vb cu un avocat sa vedeti ce sa zice, adica daca aveti sanse de castig
sper sa rezolvati