avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa prima inmatriculare si chitanta Bacau
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa prima inmatriculare si chitanta Bacau

Buna ziua !
Am achizitionat in luna august din Germania un autovehicul pt care am platit in luna octombrie suma de aprox 5300 lei contravaloare taxa de prima inmatriculare.

As dori, evidend, recuperarea acestei sume.

Din pacate, la momentul respectiv nu stiam de posibilitatea recuperarii taxei, deci nu am facut nici o copie a chitantei. Suma a fost achitata la casieria Administratiei Fiscale Bacaum de unde a fost emisa si chitanta.

Va deranjez cu cateva intrebari :

Cum pot intra in posesia unei copii a chitantei in cel mai scurt timp ?
Cum actioneaza Instanta Bacau in cazul urmaririi in Judecata pentru recuperare?
Cam cat dureaza aproximativ si ce sanse de castig sunt ?
S'a schimbat ceva din punct de vedere legislativ in 2011 privind aceasta situatie ?

Va multumesc anticipat !

Cu stima,
Bogdan
Ultima modificare: Joi, 6 Ianuarie 2011
Machiaveli, utilizator
Cel mai recent răspuns: marianep , utilizator 23:06, 1 August 2011
Am verificat si eu practica pe Bacau si se suspend cauzele.
Da, dar ptr care plati?
Buna ziua,

Din fericire am reusit intr'un tarziu sa obtin toate actele necesare, insa in momentul de fata toata procedura a stagnat. Nu am nici un raspuns sigur sau elocvent in ceea ce priveste pozitia instantei in aceasta situatie.

Momentan sunt in asteptare...daca se va mai intampla ceva ... vorbim ulterior.
Machiaveli a scris:

Buna ziua,

Din fericire am reusit intr'un tarziu sa obtin toate actele necesare, insa in momentul de fata toata procedura a stagnat. Nu am nici un raspuns sigur sau elocvent in ceea ce priveste pozitia instantei in aceasta situatie.

Momentan sunt in asteptare...daca se va mai intampla ceva ... vorbim ulterior.


Servus,

Ai rezolvat ceva cu taxa-auto? Nu putem depune dosarul in alt oras unde se castiga ?

Marian
cristina.serghie a scris:

Am verificat si eu practica pe Bacau si se suspend cauzele.


Buna ziua,

Am cumparat o masina din germania la sf.lui nov.2008. Am platit taxa de poluare de 6600 ron. in luna martie 2009. Masina a fost vanduta in nov. 2010 , deci trebuie sa-mi adun o parte din acte de la Politia Bacau (chianta de la Finante o am) .

Anul acesta am cumparat o alta masina adusa din Germania in dec,.2010 si cumparata de mine in aprilie 2011. Am platit taxa de poluare de 27 mil. in luna mai.

Credeti ca am sanse sa castig recuperarea taxei de poluare la Curtea J. din Bacau? Se poate depune dosarul si in alta parte ?
La care din cele doua masini pot recupera taxa de poluare ?
Multumesc anticipat !

Alte discuții în legătură

Taxa prima inmatriculare FlorinaHancu FlorinaHancu Buna, Va rog sa ma ajutati in legatura cu restituirea taxei de poluare. Am achizitionat masina in dec 2010, iar pe 14.12.2010 am platit o taxa de 4800 lei ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa auto 2010? StillS StillS Buna ziua,am si eu o nelamurire si as dori cateva sfaturi din partea celor care se pricep mai bine la chestiuni din astea.Am cumparat recent o masina pe care ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa auto lucian_2010 lucian_2010 buna ziua!in anul 2008 am mers in Germania si am cumparat o masina,dar cum buletinul meu era deteriorat,l-am trecut pe tata cumparator pe act!cand am ajuns in ... (vezi toată discuția)